HMF Två lärare anklagar en 15-årig elev för att ha yttrat antisemitiska budskap under en lektion. Nu döms eleven för HMF och ska avtjäna ett straff på 30 timmars ungdomstjänst.

En 15-årig pojke ska under en lektion ha gjort yttranden som uttryckte missaktning för judar. Detta ska ha skett under en lektion på en grundskola i Linköping. Lärare och elever ska ha diskuterat boken ”Pojken i randig pyjamas” av John Boyle.

Enligt de två lärarna som befann sig i klassrummet då skrek den 15-årige eleven ut antisemitiska budskap. 

I stämningsansökan skriver åklagaren att pojken har ”uppmanat till våld, hotat och/eller uttryckt missaktning för en folkgrupp med anspelning på ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung eller trosbekännelse”. 

15-åringen nekar till att han skulle ha begått något brott.

— I min hjärna har jag inte gjort någonting sånt där i alla fall, eller jag kommer inte ihåg någonting sånt där, ska han ha sagt i förhör.

Linköpings tingsrätt anser dock att ”bevisningen” är övertygande och 15-åringen döms nu för hets mot folkgrupp. Straffet blev ungdomstjänst i 30 timmar.