HOMOLOBBYN 3000 regnbågsflaggor brann upp när en industrilokal i Älvsjö fattade eld. Polisen har inlett en förundersökning om mordbrand och från RFSU meddelar man att man ska satsa på andra produkter, som till exempel kondomer.

Inför sommarens så kallade ”prideparader” har en brand i en industrilokal i Älvsjö förstört 3000 av Riksförbundet för sexuell upplysnings (RFSU) regnbågsflaggor.

— Vi fick en liten chock när vi öppnade mejlkorgen och fick veta att våra fina flaggor hade brunnit upp. Det känns jättetrist förstås, säger Anna Ternström, programansvarig på RFSU, säger Anna Ternström på RFSU.

Organisationen hade tänkt använda de uppbrunna flaggorna under en kampanj man kallar ”sexualdemokraterna”:

— Kampanjen går ut på att vi har startat ett ”parti”, där vi kommer med sex krav i sex sexualpolitiska frågor till våra politiker, säger Ternström och fortsätter:

— Ironiskt nog är ett av våra krav att låta regnbågsflaggan vaja. Det blir ju svårt nu.

Ternström säger att de kommer att satsa på andra produkter istället för de uppbrunna homoflaggorna och att organisationen ”har gott om kondomer”.

Polisen har inlett en förundersökning om grov mordbrand men har ingen misstänkt i ärendet.