ARMRÖRELSER En het debatt gällande Elon Musks armrörelser har blossat upp. Nu får han dock oväntat stöd från en av USA:s största judisk makt-grupper.

Nordfront rapporterade nyligen om Elon Musks påstådda heilning, en gest som troligen i många yttrandefrihetsfientliga länder i väst hade kunnat medföra fängelse för utföraren. En het debatt kring vad Musk egentligen gjorde och varför har blossat upp, och Musk anklagas nu exempelvis för antisemitism av den Donald Trump-kritiske juden Jerry Nadler

Musk avvisar dock att det hela skulle röra sig om någon Hitlerhälsning. På sin plattform X bemöter han påståendet med hävda att ”alla är Hitler-attacken är så uttjatad”.

ADL till försvar

Den inflytelserika judisk makt-gruppen Anti-Defamation League (ADL) har gått till försvar för Musk och anser att det inte rör sig om någon Hitlerhälsning utan snarare en ”pinsam entusiastisk gest”. Men man tackar också kritikerna för att ”vara på sin vakt”.

Det är dock långt ifrån alla judar som håller med ADL. Max Kaiser, verkställande tjänsteman för det Judiska rådet i Australien, kritiserar ADL och påstår att detta minsann var ”en tydlig signal till hans [Musks] rabiata vita nationalistiska och nynazistiska anhängare att han är i linje med deras värderingar”.