SJUKVÅRD Alla nyfödda kommer från nästa vinter att få vaccin mot RS-virus, som kan orsaka allvarliga luftvägsinfektioner hos små barn. NT-rådet har nu omvärderat sin tidigare bedömning och anser att vaccinet bör ges till alla spädbarn.

Enligt en ny rekommendation från det så kallade NT-rådet bör alla nyfödda från och med nästa vinter erbjudas vaccin som påstås hjälpa mot RS-virus (Respiratory syncytialvirus). RS är en luftvägsinfektion som är vanlig vintertid och leder vanligtvis till feber och snuva, samtidigt som mindre barn kan drabbas hårdare. Ungefär ett av femtio drabbade barn behöver sjukhusvård. RS-virus är en vanlig orsak till övre luftvägsinfektion och den vanligaste orsaken till nedre luftvägsinfektion hos barn yngre än ett år.

— Det här är en oerhört vanlig infektion som drabbar i stort sätt alla barn fram till två års ålder, och en andel av dem blir svårt sjuka, säger barnläkaren och professorn Jonas F Ludvigsson till Sveriges Radio Ekot.

NT-rådet är en grupp av experter från varje sjukvårdsregion som har mandat att ge rekommendationer om nya läkemedel till Sveriges regioner. Tidigare ansåg rådet att vaccinet till alla spädbarn skulle bli alltför dyrt men under måndagen gjorde man alltså en ny bedömning.

Enligt NT-rådet kommer den nya rekommendationen att leda till att färre små barn kommer att behöva sjukhusvård på grund av RS-viruset. Till Ekot medger Jonas F Ludvigsson att detta inte kommer att stoppa problemet helt, men att han tror att det kan minska sjukhusinläggningarna med upp till två tredjedelar.