USA Den tidigare New Jersey-senatorn Bob Mendez har dömts till 11 års fängelse för omfattande korruptionsbrott och för att ha gått främmande makts ärenden.

Under onsdagen meddelades påföljden för den tidigare demokratiske senatorn Bob Mendez, som befanns skyldig förra året för att ha tagit emot mutor och för att ha arbetat åt Egyptens regering.

Mendez döms till elva års fängelse för totalt 16 federala brott, som bland annat innefattade att han tagit emot pengar, en Mercedes Benz och guldtackor som betalning för arbete åt egyptiska staten och tre olika affärsmän.

Innan Mendez tvingades avgå förra året var han en högt uppsatt senator som bland annat ledde senatens kommitté för utrikes relationer. Som sådan var han chefsarkitekten bakom USA:s sanktioner mot en rad länder över hela världen som inte velat underkasta sig Washingtons direktiv.

— Allmänheten kan inte få tro att man kan komma undan med mutor, bedrägeri och svek, sade distriktsdomare Sidney Stein i samband med att hon meddelade domen.

— Jag vet inte vad som fick dig att göra detta – girighet var definitivt en del av det. Men det kan inte vara allt, jag tror inte att det förklarar hela bilden. Hybris var en del av det, jag vet inte. Du får försöka lista ut det själv med tiden, fortsatte hon.

Under hela rättsprocessen har Medez bedyrat sin oskuld och dessutom hävdat att han utsatts för en politisk komplott. Han vädjade också indirekt till president Donald Trump om hjälp efter domen.

— Den här processen är politisk och genomkorrupt. Jag hoppas att president Trump rensar upp i träsket och återställer systemets integritet, sa han.

Domen är unik i sitt slag då ingen tidigare amerikansk senator dömts för att ha gått främmande makts ärenden.