ÖREBRO Abdulrahman Al Khleef Almasalmeh åtalas för förnedrande misshandel, ofredande och kränkande fotografering av 13 åldringar som han mötte som anställd i hemtjänsten. Han fick jobb trots att han var dömd sedan tidigare.

En 22-årig man från Syrien, Abdulrahman Al Khleef Almasalmeh, åtalas för misshandel, ofredande och kränkande fotografering mot 13 äldre personer som han mött då han arbetat i hemvården i Örebro. Totalt utreddes brott mot 15 personer, men två av de målsägande har avlidit under tiden. Det äldsta brottsoffret var 99 år, skriver Samnytt.

Mannen är tidigare dömd för två fall av misshandel och fem fall av olaga hot. Brotten begicks tillsammans med andra araber och offren var svenska ungdomar som åkte EPA. Även de brotten hade inslag av förnedring och man hotade offren med pistol.

Trots det anställdes han i kommunens hemtjänst av enhetschef Maid Prnjavorac i mars 2025. När Samnytt frågar om detta vill ingen uttala sig utan hänvisar till nästa chef i hierarkin.

Filmade kränkningarna

Almasalmeh har själv dokumenterat sina brott och filmerna hittades i mobilen då polisen gick igenom den på grund av en annan utredning. I en video filmar han en svensk 92-årig kvinna.

— Du ser ut som en apa! säger han på arabiska och slår med handflatan mot hennes ansikte, men utan att träffa. Istället rycker han i hennes näsa och gör ett tut-ljud.

— Ät skit! Hora! Oh, din hora! Alltså, jag svär att jag ska förbanna dig!

Samma dam filmas när Almasalmeh och en annan arabisk hemtjänstman sitter vid hennes bord och sjunger muslimska sånger. De bankar i bordet och frasen ”Allahu akbar” upprepas flera gånger.

En annan video visar ett duschtillfälle då han utsätter en 81-årig man för tortyr genom att spola iskallt vatten över honom. Det är oklart om han även fick hett vatten på sig. Man hör araben kalla mannen ”son till en hora” flera gånger.

— Jag svär vid Allah att jag ska låta dig frysa! säger han därefter på arabiska.

Avstängd med full lön

I ett klipp skriker araben ”Allahu akbar!” upprepade gånger rakt in i öronen på en äldre man. I ett annat gör han en vapengest och säger en mans namn följt av ”hejdå”.

En video visar en äldre man som ligger i sin säng. Almasalmeh klappar på honom och säger på arabiska:

— Hur ska man veta hur det är med den här jäveln?! Om han lever eller är död?”

När polisutredningen inleddes i november stängdes Almasalmeh av med full lön, men han återanställdes den 2 januari i år av Prnjavorac. Han motiverar det med att man ”inte kunde stänga av honom i mer än en månad”. Av den anledningen utsätts brukarna för araben tills han grips på jobbet den 19 januari. Han har suttit häktad sedan den 22:a januari och nekar till brott.

Almasalmeh kom hit 2015 med föräldrar och fem syskon och de är numera svenska medborgare. Han kan därför inte utvisas.