BBC-juden arbetade för CIA
JUDISK MAKT • Det har avslöjats att den judiske BBC-redaktören Raffi Berg, som vinklar nyheter till Israels fördel, tidigare har arbetat för CIA. Han har även högt uppsatta vänner inom Mossad.
Nordfront skrev i förra veckan om BBC-juden Raffi Berg som anklagas för att detaljstyra det som man rapporterar om Israel. De anställda på public service-bolaget har uttryckt att de upplever att de producerar propaganda för den judiska staten.
Nu har det avslöjats att Berg under tre år arbetade för USA:s utrikesdepartements informationscenter för utländska sändningar (U.S. State Department’s Foreign Broadcast Information Service, FBIS). Det var en CIA-grupp som både spred propaganda och samlade in information. Han var anställd där i tre år innan han gick över till BBC år 2001. Berg har sagt i intervjuer att han var ”exalterad” över att han fick arbeta för CIA i hemlighet.
Journalisten Carl Bernstein avslöjade 1977 att CIA under många år hade infiltrerat amerikanska nyhetsredaktioner. Underrättelsetjänsten ska ha haft ett nätverk med över 400 personer inom media som skulle sprida falsk information som tjänade CIA:s syften. Det innefattade även högt uppsatta personer som till exempel Arthur Hays Sulzberger som då var vd för New York Times.
Men Raffi Berg har också kopplingar till den israeliska underrättelsetjänsten Mossad där hans bästa vän Dani Limor är befälhavare. Tillsammans skrev de boken Red sea spies som glorifierar israeliska soldater och Limors bidrag till boken var att förse Berg med kontakter och information. Inramat på väggen på Bergs kontor finns ett ”underbart” brev från Israels premiärminister Benjamin Netanyahu där han lovordar Bergs bok. På väggen finns även foton på honom med höjdare inom Mossad och de syns när han spelar in inslag där.
BBC har, precis som SVT, krav på sig att vara opartiska, men trots att de första klagomålen kom redan 2013 så har Berg fått driva sin pro-Israeliska agenda inför öppen ridå. Det kan jämföras med de sex medarbetare på BBC som fick sparken 2023 för att de gillat inlägg på sociala medier som var positiva till Palestina.