Vita farmares mark stjäls av staten – har inte rätt till ersättning
2025-01-24 11:55
Igår, lördagen den 25 oktober, var sammanlagt ett femtiotal patrioter på plats i Nyköping. Aktivister från Svenska motståndsrörelsen och Fria Nationalister slöt gemensamt upp vid tolvtiden på lördagen, för att dela ut propaganda till Nyköpingsborna. Aktionen var lyckad och Stora Torget samt den centrala gågatan hölls under förmiddagen av patrioter.
Samling
Strax innan tolv anlände patrioterna till den utsatta samlingsplatsen i Nyköping och det dröjde inte länge innan de första polispatrullerna anlände till platsen. Polisen hade denna dag mobiliserat kraftigt. En ”antirasistisk” demonstration skulle under dagen äga rum, därav den höga polisnärvaron. Efter att fler polispatruller kommit till platsen genomförde polisen en visitation av samtliga närvarande patrioter. Efter detta tågade gemensamt femtiomannagruppen in mot stadens centrala delar.
Stora Torget
Patrioterna anlände nu till Stora Torget, där propagandaspridning genast inleddes. På Stora Torget och en bit in på gågatan stod patrioter utspridda och delade ut Motståndsrörelsens informationsflygblad. Under en tid stod aktivisterna på platsen och en mängd flygblad spreds. Reaktionerna var blandade. En hel del intressanta diskussioner med Nyköpingsbor fördes.
Anarkistpöbel gör bort sig
Efter en tids flygbladsutdelning hörs skrammel och skrän längre bort på gågatan. Det visar sig vara en grupp bestående av maskerade anarkister som närmat sig, med en svans av poliser efter sig. Skrikandes och skränandes drog de fram bland nyköpingsbor som var ute och handlade. När de kommit litet närmare formerade sig patrioterna till försvar. Ett stort antal poliser gjorde nu en omedelbar rusning och ställde sig på linje, mellan patrioterna och anarkistpöbeln, som nu befann sig på ungefär femtio meters avstånd. Två aktivister ur Motståndsrörelsen lyckades dock ta sig förbi poliskedjan och kunde ta sig fram till pöbeln. Anarkisterna för nu ännu mer liv och tänder bengaliska eldar, vilka de försöker kasta mot de två aktivisterna. Trots att endast ett fåtal poliser fanns framför pöbeln valde de att inte ens göra ett försök att ta sig igenom. Efter en stunds hoppande och skrikande på platsen körs de maskerade anarkisterna från platsen av polis, varpå de närvarande patrioterna återupptar propagandaspridandet, stärkta av det goda skratt de nyss fått av den brokiga skaran av ”revolutionärer”.
Propagandautdelningen fortsätter
Propagandaspridningen fortsätter nu under en stund och Nationellt Motstånd säljs öppet på torget. De närvarande poliserna har efter vänsterpatraskets patetiska försök till angrepp fått förstärkning. Efter en stund dyker anarkisterna upp igen, denna gång från andra sidan torget. Patrioterna tar ingen vidare notis till pöbeln, som sedan de senast sågs löpt amok på stan och bland annat krossat ett och annat skyltfönster. Patrioterna står under en stund och beskådar spektaklet, där pöbeln står och hoppar. Något kreativt lyckades de däremot inte genomföra. Då polisen gör ett försök att driva bort anarkisterna. I det lilla tumult som sedan uppstod drog sig pöbeln bakåt. Då pöbeln pressades bakåt råkade några av polisernas hundar i kläm då anarkisterna slog och sparkade på dem. Tydligen var munkorgsförsedda hundar de enda som dessa gapiga anarkister vågade ge sig på. Efter lite infiltrationsarbete i anarkisternas led fick en patriot tag i en banderoll med texten ”Inga fascister på våra gator”. Efter att fotografier tagits av patrioter poserandes med denna banderoll avslutades aktionen och patrioterna begav sig från platsen.
Fortsatt bevakning av Nyköping
Under de timmar som sedan följde befann sig ett trettiotal patrioter kvar i Nyköping och bevakade olika platser, då det under tidigare år, då dessa ”antirasister” besökt Nyköping, förekommit övergrepp på oskyldiga ungdomar, som antagits vara patrioter. De enda som syntes till under kvällen var en bil bestående av anarkisternas spanare. Dessa verkade däremot ha bråttom att bege sig från platsen när de fick syn på patrioterna.
Lyckad aktion
Sammanfattningsvis kan dagens aktiviteter sägas vara lyckade. Ett stort antal flygblad delades ut i de centrala delarna av staden, medan de som säger sig vilja krossa oss inte lyckades med annat än förstörelse och misshandel av värnlösa djur. Nyköping lär vänta sig fler aktioner i staden inom kort.