Budanov blir Ukrainas näst mäktigaste man
UKRAINA • Kyrylo Budanov, chef över Ukrainas militära säkerhetstjänst, ersätter Andrij Jermak som chef för presidentkansliet. Budanov blir därmed landets näst mäktigaste man.
GUR-chefen Kyrylo Budanov uppmärksammades nyligen på Nordfront för att ligga bakom psyopen med att fejka kampsortlegenden Denis Kapustins död. Budanovs militära säkerhetstjänst byggdes ursprungligen upp med hjälp av CIA och ligger bakom en rad attentat mot civila mål i Ryssland, liksom attacker mot ryska intressen i bland annat Afrika.
Nu har Budanov dessutom befodrats av Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, som utsett honom till sin nya stabschef. Posten har varit vakant sedan antikorruptionsmyndigheter slog till mot den tidigare stabschefen Andrij Jermak. Fram till Jermaks avgång kallades han för ”den gröne kardinalen” och var Ukrainas mäktigaste man efter presidenten.
På Telegram skriver Zelenskyj att Ukraina behöver ”ett större fokus på säkerhetsfrågor, utvecklingen av Ukrainas försvars- och säkerhetsstyrkor samt den diplomatiska förhandlingslinjen”, och att presidentkansliet med Budanov i spetsen nu kommer att prioritera dessa områden.
Kyiv Post beskriver hur rollen som stabschef över presidentens kansli har utvecklats:
Chefen för presidentkansliet utövar ett betydande inflytande – särskilt så länge Ukraina befinner sig under krigslagar och undantagstillstånd. Jermak var en polariserande gestalt, vars kritiker ansåg att han hade för mycket makt och för lite ansvarsskyldighet som icke folkvald tjänsteman.
Budanov har lett GUR sedan 2020 och är veteran från specialstyrkor som opererade i Donbass under inbördeskriget. Hans personlighet har ofta lyfts fram i offentligheten sedan Rysslands invasion av Ukraina och enligt en opinionsmätning som genomfördes före årsskiftet skulle han besegra Zelenskyj som kandidat i ett presidentval.