Civilkurage mot illegal migrantbåt i Spanien
SPANIEN • I söndags dök en båt med rasfrämmande migranter upp på en strand i södra Spanien. Lokalbefolkningen och turister tog till civilkurage och totalt kunde nio av 13 av de illegala migranterna gripas.
I Granada i södra Spanien uppvisade turister och lokalbefolkning civilkurage när en migrantbåt mitt på ljusa dagen i söndags dök upp på en strand i Castel de Ferrero. Efter att migranterna hade simmat i land ska flera av dem ha tagits ned på backen för att bli kvarhållna tills polisen kom till platsen. Totalt rörde det sig 13 män med misstänkt marockansk bakgrund som ska ha förts in i landet illegalt med båten. Av dessa ska nio ha gripits.
På klipp på sociala medier kan man se hur det som nästan liknar en stormning gick till:
‘This is the moment a migrant boat arrives on a Spanish holiday beach before those on board are chased and tackled by angry locals.
— The Daily Sneed™ (@Tr00peRR) August 4, 2025
Around a dozen of those who arrived on the boat were detained, with some held by beachgoers until authorities arrived.’
- The Sun pic.twitter.com/Sjo4MPYxx9
En av dem som bevittnade händelsen är restaurangägaren Alberto Garcia:
— Vi stod bara där och stirrade. När folk började hoppa ur båten och slänga saker i vattnet, förstod vi att det inte var normalt. Det märkligaste var att båten gled in långsamt, som om de inte var rädda alls. De stannade bara några meter från stranden, mitt bland alla människor, och hoppade i en efter en, säger han.
Andra vittnen säger att vissa av migranterna bara försökte springa iväg via stranden medan andra försökte smälta in med strandgästerna.