Delvis svensk oljetanker i våldsam kollision
UTRIKES • En våldsam kollision har inträffat mellan en oljetanker och ett fraktfartyg i Nordsjön. Tiotals personer är skadade och en saknas.
Det var under måndag morgon som en våldsam kollision inträffade mellan en delvis svenskägd oljetanker med namnet Stena Immaculate och ett portugisiskt containerfartyg med namnet Solong, rapporterar TT. Enligt BBC ska olyckan ha rapporterats in klockan 9.48 lokal tid.
Den våldsamma kollisionen ägde rum utanför Yorkshires kust som ligger i den östra delen av Storbritannien. De bägge fartygen fattade eld och började brinna kraftigt.
BBS rapporterar att minst 32 skadade skall vara förda till sjukhus och att läget för de skadade under förmiddagen var oklart. Enligt Sky News saknas en person ur besättningen på ett av lastfartygen.
Alla insatser är insatta i räddningsarbetet för att försöka rädda ytterligare offer för den omfattande olyckan. I räddningsarbetet ingår bland annat helikoptrar, räddningsfartyg och räddningsflottar.