SIONISM Alexander Dugin menar i en artikel att Israels anfallskrig och expansion i Mellanöstern måste betyda att judarnas offerstatus nu tillhör det förgångna.

I en artikel på Arktos Journal konstaterar den ryske filosofen Alexander Dugin att bilden av Israel och kanske det judiska folket i sin helhet håller på att förändras i hela världen. Från att ha uppfattats som offer efter andra världskriget, så börjar de nu uppfattas som ”dominerande”, ”attackerande” och ”triumferande”. Därmed har det moraliska kapitalet som bygger på offerstatusen förbrukats.

Dugin skriver att detta skifte markeras symboliskt med att man nu måste tänka ”från och med Gaza” istället för ”från och med Auschwitz”. Han syftar på på att Frankfurtskolans filosofer deklarerade att ”från och med Auschwitz” efter kriget skulle gälla som moralisk hörnsten för den kommande tiden:

Ramverket byggde på bilden av judarna som offer, och därmed upphöjningen av dem till ett heligt folk. Andra uppmanades ångra sig och aldrig glömma sin skuld. Minsta hint av antisemitism, eller försök till revidering av judarnas heliga status eller Förintelsens betydelse, bemöttes med rättsliga åtgärder.

”Efter Gaza” är det dock Israel som står för aggressionen, och ”uppkomsten Storisrael och utrotningen av palestinierna sker nu framför våra ögon”, argumenterar Dugin vidare. Israel har också attackerat Libanon, skjutit missiler mot Iran och börjat strida med andra grannar – allt enligt planer som har deklarerats helt öppet. Man gör också detta med fullt stöd av den tillträdande amerikanska presidenten Donald Trump och hans sionistiska administration. Detta kan bara betyda att vi nu vänder blad från historien om förintelsen, enligt Dugin.