INRIKES Fem äldre elever på Lundsbergs internatskola i Värmland åtalas för misshandel och hemfridsbrott efter att ha attackerat yngre elever under en natt i januari. Överfallet ska ha varit en hämndaktion efter en rap-battle där niondeklassare framförde texter med rasistiska och antisemitiska inslag.

Fem äldre elever vid internatskolan Lundsberg i Värmland åtalas för misshandel och hemfridsbrott efter att ha gått till attack mot yngre elever på skolans internat i januari. Enligt åtalet ska pojkarna ha maskerat sig, trängt in i ett elevrum och slagit flera yngre elever med bälten under natten.

Händelsen inträffade efter en längre konflikt mellan årskurserna, som ska ha trappats upp under en så kallad rap-battle på internatet några dagar tidigare.

Vid den årliga musiktävlingen framförde några niondeklassare enligt Aftonbladet en låt med ”rasistiska och antisemitiska inslag”. Enligt filmer från kvällen innehöll texten bland annat raden ”Din familj är judar och borde blivit brända i Hitlers ugnar”. Även familjemedlemmar till äldre elever nämndes: ”Din mamma är så fattig att hon måste prostituera sig för att du ska ha råd att gå på Lundsberg.”

— Vi tänkte bara ja men de kanske tycker det är kul och kommer upp och börjar freestyla mot oss också, berättar en av de yngre eleverna i polisförhör.

Attacken "urartade"

Enligt förundersökningen hade motsättningar mellan yngre och äldre elever pågått under höstterminen. Efter rap-battlen fortsatte trakasserierna i matsalen. Yngre elever berättar att de tvingades byta ut vattenglas fyllda med potatisgratäng och kyckling åt de äldre.

— Vi bara tänkte det var lite töntigt men sa ingenting, säger en av de drabbade i förhör.

Filmer från händelsen, som hittades i de misstänktas telefoner, visar hur de yngre eleverna misshandlas med slag, sparkar och ett läderbälte. Enligt åtalet uppger de äldre pojkarna att de bara planerat att ”skrämma” de yngre, men attacken urartade.

— Jag var med i planeringen om att skrämma de yngre, men det urartade — det var inte planerat, påstår en av de åtalade i förhör.

En annan förövare berättar:

— De började attackera oss – gick på utseende, folks flickvänner, familjer. Det var inslag av antisemitism. De sa att min mamma är en hora och att de ska göra saker med min lillasyster som är nio år gammal.

— Vi blev förbannade. De gick över gränsen. Senare gick vi in i rummen, men jag slog inte hårt – bara för att skrämma, fortsätter han.

Ytterligare en säger:

— De hade förlöjligat oss under en längre tid, vi ville försöka eliminera det och sätta stopp för det. Vi ville visa att de inte kunde hålla på sådär mot oss.

Skolans husfar ska ha hört delar av tumultet, och ledningen polisanmälde senare händelsen. Rektor Lars Jonsson skriver i en kommentar att skolan samarbetar med myndigheterna:

Av hänsyn till alla involverade kan vi inte kommentera detaljer. Vår prioritet är elevernas trygghet och stöd i skolvardagen