ETC anklagar kommunistparti för sekterism
EXTREMVÄNSTERN • Det nybildade kommunistpartiet RKP har täckt flera städer i Sverige med klistermärken och affischer. Men nu anklagas partiet av ETC för att vara en sekt där människor våldtas och tvingas in i sexuella relationer.
Det är extremvänstertidningen Dagens ETC som skriver om partiet ”Revolutionära kommunistiska partiet” (RKP) som nyligen bildades av den trotskistiska gruppen kallad ”Internationella marxistiska tendensen” och ”Marxistisk ungdom”. Partiet har under de senaste månaderna satt upp ett stort antal affischer och klistermärken i flera svenska städer med budskap som ”Är du kommunist? Organisera dig”.
Med hjälp av intervjuer med en rad avhoppare från RKP går ETC till hårt angrepp på partiet:
Dagens ETC träffar avhoppare som berättar att gruppen har fått dem att skänka bort sina besparingar, ta avstånd från sina familjer, hoppa av utbildningar och ge sig in i sexuella relationer med äldre partikamrater. Tillsammans vittnar de om en sekteristisk kultur med ett parallellt rättsystem där sexuella övergrepp på medlemmar sopas under mattan.
Medlemmar i partiet tvingas också betala månadsavgifter på upp till tusen kronor. Man pressas också enligt avhopparna som ETC intervjuar till att betala allt mer till partiet. Större delen av artikeln handlar dock om kvinnor som anklagar en högt uppsatt partikamrat som ETC kallar ”Thomas” för våldtäkt och för att ha tvingat dem till sexuella relationer. Han ska tidigare ha uteslutits från Ung Vänster efter att ha begått sexualbrott mot en ung kvinna i föreningen.
— Han sa att han var så glad för ”nu är vi ett par”. Jag sa att jag inte vill vara ihop. Men det spelade ingen roll vad jag sa, berättar en kvinna om när hon till synes mot sin vilja inledde en relation med mannen.
Mannen kom senare att våldta kvinnan och enligt partiets rutiner ska man vid sådana tillfällen hålla en intern rättegång snarare än att gå till polisen. En annan kvinna hade tidigare anmält Thomas till partiets så kallade centralkommitté för våldtäkt, med följden att han friades.
— Vi diskuterade om jag skulle anmäla till kontrollkommissionen och ta massa värdefull tid från exekutiva kommittén. Eller om jag skulle hantera det som en vuxen person och gå vidare. Min vän tryckte på att Tomas var en viktig revolutionär. Många visste vad som hänt i Göteborg 2018 och hur skadad tjejen blev av processen. Att hon aldrig skulle kunna komma tillbaka, berättar kvinnan till ETC.
Till slut anmäler hon mannen, som återigen frias av partiledningen. RKP:s informella ledare Ylva Vinberg ska enligt en av kvinnorna ha sagt att ”alla har haft dåliga ligg” efter att en av de påstådda våldtäkterna anmälts.
Flera av avhopparna berättar att de lider av psykisk ohälsa och att de fann mening med tillvaron i RKP:s sekteristiska kultur.
— Bekräftelsen från den här gruppen var extremt dopaminframkallande, säger en av kvinnorna som lämnat RKP till ETC.
Ylva Vinberg har inte velat svara på ETC:s frågor, men skriver i ett uttalande till tidningen att RKP ”kämpar mot alla förtryck, med målet att fullständigt krossa dem som del av kapitalismens och klassamhällets avskaffande”.
Om de två våldtäktsanklagelserna skriver hon att centralkommittén beslutat att inte införa några disciplinära mot mannen eftersom det inte gick att bevisa att det handlat om våldtäkt.
”Däremot ombads den anklagade kamraten att självmant lämna sin anställning redan före kontrollkommissionens utredning 2022 var klar eftersom hans agerande inte visade det ansvarstagande som man kan vänta sig av en ledande kamrat”, skriver Vinberg och tillägger att mannen idag inte sitter på några förtroendeposter.