Norska regeringen har mottagit delrapport om sjunkande födslotal
2025-04-27 10:00
INRIKES. En man i Sala misstänks för allmänfarlig vårdslöshet efter att en hemmagjord bomb exploderade i mannens lägenhet igår kväll.
Vid elvatiden igår kväll mottog polis och brandkår ett larm om rökutveckling i en lägenhet i Sala, där en 31-årig man bor. Väl på plats kunde man konstatera att någon form av explosion inträffat, men det är oklart exakt vad som exploderat.
— Bevisen har ju gått upp i rök om man säger så, säger Ivan Åslund vid polisens ledningscentral till Aftonbladet.
Explosionen orsakade inga skador, varken på mannen eller lägenheten. 31-åringen har inte lämnat någon trovärdig förklaring till vad som skett, utan hävdar att någon slängt in bomben i lägenheten, något polisen avfärdar. Mannen misstänks nu för allmänfarlig vårdslöshet.
Källa:
Hemmagjord bomb exploderade av misstag