TYSKLAND. Ett antal av Adolf Hitlers målningar och teckningar gick nyligen under hammaren för 3,6 miljoner kronor på en auktion i Tyskland i lördags.

hitler-castle_3338377b-460x287

Det var auktionshuset i Nürnberg som hade lagt ut Adolf Hitlers konst till försäljning. Totalt blev 14 akvareller och teckningar sålda på auktionen som gick av stapeln i lördags. De flesta av verken var signerade A. Hitler och daterade från 1904 till 1922.

Enligt Kathrin Weid från auktionshuset så ska det i huvudsak ha varit investerare från Kina, Brasilien, Frankrike, Förenta Arabemiraten och Tyskland som lagt bud på konstverken.

Tidigare publicerad på Nordfront.net.

Källa:
Hitler-malerier solgt på auksjon

  • Publicerad:
    2015-06-21 09:00