Veckans bild #13
2023-03-30 19:10
2023-03-30 19:10
4
2023-03-30 19:05
1
2023-03-30 18:40
2
2023-03-30 18:10
2023-03-30 17:45
7
2023-03-30 12:00
3
2023-03-30 11:05
4
2023-03-30 09:45
5
2023-03-30 08:15
6
2023-03-29 21:00
10
2023-03-28 19:05
10
2023-03-21 17:30
9
2023-03-29 16:00
8
2023-03-27 17:40
7
2023-03-23 20:40
7
2023-03-30 12:00
7
2023-03-24 10:00
7
2023-03-29 09:00
6
2023-03-22 17:45
6
2023-03-22 19:15
30 mars 1942 • Denna dag leder ett memorandum från Churchills judiske rådgivare till att RAF:s tidigare direktiv att terrorbomba tyska civila både står fast och intensifieras.
Bonniers är fienden till allt liv och all kultur. De ska bekämpas.
Jan Guillou
The rational question–‘Who appointed you? Who gave you the authority to act in this sphere?’ – is one that a Jew does not ask himself.
Rabbinen Adin Steinsaltz
Hitler will emerge from the hatred that surrounds him now as one of the most significant figures who ever lived.
John F Kennedy
Jag tänkte: ”Fan, här skulle man kunna ha ett rejvparty”.
Dan Park på besök i Auschwitz
Det är bättre av en hämnare nås än till intet se åren förrinna, det är bättre att hela vårt folk förgås och gårdar och städer brinna. Det är stoltare, våga sitt tärningskast, än att tyna med slocknande låge. Det är skönare lyss till en sträng, som brast, än att aldrig spänna en båge.
Verner von Heidenstam
Att känna eller t.o.m. tycka att den vita rasen är underlägsen på alla upptänkliga plan är naturligt med tanke på dess historia och nuvarande handlingar. Låt den vita rasens västerland gå under i blod och lidande. Leve det mångkulturella, rasblandade och klasslösa ekologiska samhället! Leve anarkin!
Tobias Hübinette
Du kan göra vad du vill, men det är naturligt att vilja vara med sina egna. Jag vill vara med mitt folk. Jag älskar mitt folk och jag hatar ingen annan.
Muhammad Ali
Om ont du märker,
Den höges sång
säg, att ont det är,
och giv ej din fiende frid.
Tyskland har idag fler politiska fångar än Östtyskland hade ett år innan Berlinmurens fall. Dessa tankebrottslingar, vilka har dömts för hets mot folkgrupp, revisionism eller för återuppbyggandet av förbjudna partier, räknas inte som politiska fångar. Ansedda som nynazister, har de utestängts från det politiska spektrumet. Så för majoriteten av de unga har de blivit martyrer för det nationella uppvaknandet. Detta uppvaknande sker mitt framför våra ögon, men vi vägrar se det.
Horst Mahler
Intet är jag, men min ras och min rot och min stam äro allt.
Bertel Gripenberg
Fäderneslandet skall en dag bli på det här viset: Vi är inte alla jämlika, men vi är alla bröder.
Joseph Goebbels
Att vara arisk innebär att vara skapande; häri ligger sambandet mellan denna ras och gudomlighet och övertygelsen om att vara söner – inte tjänare – av Gud.
Houston Stewart Chamberlain
Suprahumanism does not reproach Christianity for defending the weak who are unjustly oppressed. It reproaches Christianity for exalting weakness and viewing it as a sign of election and title of glory. It reproaches Christianity for not helping the weak to become strong. It is not a matter of opposing the strong against the weak, but rather of opposing a system that values strength against a system that values weakness
Daniel S. Forrest
Vi besegrade fel fiende.
George S. Patton, Berlin 1945
Det är skam att sitta som vi har gjort och tempel åt andra hälva, men kasta stenar på egen port och tala ont om oss själva. Vi tröttnat att blöda för egen dolk, att hjärtat från huvudet skilja; vi vilja bliva ett enda folk, och vi äro och bli det vi vilja.
Verner von Heidenstam
Legionen föredrar att stå enad även om den väljer fel väg. Om Legionen hamnar i helvetet, ska den fortfarande stå enad. Efter en framgångsrik erövring av helvetet, återvänder vi segerrikt.
Det spelar ingen roll om vi vinner, förlorar eller offrar våra liv. Huvudsaken är att vi gör det tillsammans som en enhet av järn.
Corneliu Codreanu
Om två lika meriterade personer söker jobb på en arbetsplats med få invandrare ska den som heter Mohammed få jobbet. Det ska räknas som ett plus att ha en annan etnisk bakgrund än den svenska.
Mona Sahlin
En man göre inte vad han vill, utan vad han bör.
Gustav Vasa
Nationalismen och socialismen är i själva verket icke oförenliga motsättningar utan samma sak – två sidor av samma kärlek till folket.
Sven Olov Lindholm
An idea is like a virus. Resilient. Highly contagious. And even the smallest seed of an idea can grow. It can grow to define or destroy you.
Inception
STORBRITANNIEN. Brittisk polis har satts i högsta beredskap för stundande terrorattentat. Hotnivån har höjts till “severe” efter ett tillslag mot misstänkta jihadister. I tillslaget hittades såväl polisuniformer som poliskommunikationsutrustning.
Myndigheterna finner fynden särskilt oroande i ljuset av beslagen som gjordes vid tillslaget i Belgien, även där hittades polisuniformer hos misstänka jihadister. Det skapar en rädsla att Europas poliser nu är måltavla för terrorceller som har väckts till liv av attentaten i Paris.
Joint Terrorism Analysis Center är den myndighet som ansvarar för bedömningarna av terrornivån och som alltså höjde nivån ytterligare till “severe” i fredags. Det innebär att det anses högst troligt att en attack mot poliser kommer att ske.
Mark Rowley, chef för den nationella antiterroristkommissionen säger att de nu ser över vilka ytterligare åtgärder de kan vidta för att öka säkerheten för landets poliser.
Källor:
Terror threat to UK police increased
Security boosted as Europe scrambles to handle growing threats