SVERIGE Prinsessan Sofia hade omfattande kontakt med Jeffrey Epstein via finanskvinnan Barbro Ehnboms nätverk av unga framgångsrika kvinnor. Nu kommenterar hovet uppgifterna.

Läckta mejl mellan svenska finanskvinnan Barbro Ehnbom och Jeffrey Epstein har visat att prinsessan Sofia också hade omfattande kontakter med den människohandlande finansjuden.

Innan Sofia Hellqvist – som hon tidigare hette – blev prinsessa och hertiginna av Värmland var hon en nyckelperson i Ehnboms organisation BBB, ”Barbro’s Best and Brightest”, som i hög utsträckning finansierades av Epstein. I mejl som Ehnbom skickat till Epstein kallar hon ofta prinsessan och de andra BBB-kvinnorna för ”dina flickor”.

Epstein betalade för alltifrån flygbiljetter och hotellnätter för flickorna och lät ofta unga svenskor bo i hans bostäder i New York och Paris gratis. Tidigare finansierade han och valde ut mottagare av priset ”Female economist of the year” på Handelshögskolan i Stockholm, vilket visar i vilken grad han intresserade sig för just unga svenska kvinnor.

”Detta är Sofia, en aspirerande skådespelerska som just anlänt till New York. Hon är flickan jag berättade för dig om tidigare och jag tänkte att ni kanske skulle vilja träffas”, skriver Ehnbom i ett mejl med bifogat foto inför prinsessans första möte med Epstein.

I ett annat mejl skickat den 20 januari 2020, på Epsteins födelsedag, skickar Ehnbom en grattishälsning till finanspedofilen ”från dina BBB-flickor”. I mejlet är en bild med filnamnet ”Swedish girls” bifogad och på fotot syns Ehnbom, prinsessan Sofia och två andra svenskor.

Finanskvinnan Barbro Ehnbom tog emot stora summor pengar av Jeffrey Epstein.

Kvinnorna i BBB ska ofta ha uppmanats att besöka Epstein på hotellrum och flera av dem, däribland prinsessan Sofia, bjöds in till hans privata ö där många av de sexualbrott Epstein anklagats för ska ha begåtts.

— BBB startades i syfte att rekrytera smarta unga vackra tjejer från Handels till nätverket vilket var Epsteins drivkraft för att finansiera det, berättade nyligen en källa med insyn i BBB till Expressen.

Hovet förnekar "beroendeställning"

Hovet har nu skickat ut ett mejl till flera tidningar i Sverige, däribland Aftonbladet, där man kommenterar de nya uppgifterna om prinsessan Sofia.

”Det kan inte begäras av någon att komma ihåg samtliga människor man träffat i livet, men det prinsessan Sofia minns är att hon mötte Epstein ett fåtal gånger för cirka 20 år sedan. Vi vill förtydliga och klargöra att detta skedde i sociala sammanhang, som på en restaurang och en filmpremiär”, skriver hovet.

Vidare skriver man att prinsessan inte tackat ja till en inbjudan att besöka Epsteins ökända privata ö. Hovet förnekar även att Epstein ska ha erbjudit prinsessan en plats på en skådespelarutbildning:

Uppgifter om att Prinsessan ska ha tagit emot hjälp från Epstein med skådespelarutbildning eller visering till USA är felaktiga. Prinsessan har således aldrig stått i någon form av beroendeställning till honom, ej heller haft kontakt med honom sedan 20 år tillbaka.