Hovrätten friar elev efter transdiskussion med lärare
MALMÖ • När läraren påstod att man kan identifiera sig som ”vad som helst” sa en elev att han identifierar sig som Hitler och ”heilade”. Efter att ha dömts i tingsrätten frias pojken nu i högre instans.
Det är sajten Riks som skriver om fallet med en heilande elev på en gymnasieskola i Malmö som tidigare dömts för hets mot folkgrupp. Bakgrunden till att eleven gjorde Hitlerhälsning var en diskussion under en samhällsvetenskaplig lektion om transsexualitet.
Samhällsläraren hävdade under lektionen att man kan ”identifiera sig som vad som helst”, något som eleven tyckte var problematiskt med transrörelsen. Enligt eleven skulle man kunna identifiera sig som fotbollsspelaren Cristiano Ronaldo eller actionhjältarna Transformers.
Läraren ska ha uppfattat ”transformers” som ett nedsättande uttryck för så kallat transsexuella personer och anklagade eleven för att vara nazist. Då ska eleven ha svarat med att göra en Hitlerhälsning och säga:
— Jag kan identifiera mig som [Adolf] Hitler.
Efter incidenten ska läraren, eleven och skolans rektor ha haft ett samtal där eleven tvingades be om ursäkt. Läraren medgav också under förundersökningen att ”det kan stämma” att det var han som ”tog upp nazism” på lektionen.
Trots att eleven dömdes för hets mot folkgrupp i januari frias han nu av hovrätten som anser att pojken saknade uppsåt att sprida missaktning mot någon folkgrupp.
Nyligen friades även en musiklärare i Ludvika som också heilat under en lektion som en del i en ”politisk satirsketch”. Även i det fallet blev det friande dom eftersom den åtalades antirasistiska åsikter enligt tingsrätten inte var förenligt med uppsatt att sprida missaktning mot judar.