POLEN Polska regeringen har meddelat att den inte kommer arrestera Benjamin Netanyahu vid ett besök i landet. Nu demonstrerar hundratals polacker mot detta och anklagar regeringen för att försvara folkmord.

Under fredagen kunde Nordfront rapportera om att den polska premiärministern meddelade att man inte kommer att följa den Internationella Domstolen i Haag.

Detta sker mot bakgrund av att regeringen meddelat att den kommer vägra arrestera den internationellt efterlyste krigsförbrytaren, Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, vid ett eventuellt besök på 80-årsdagen för Auschwitz befrielse. Nu har hundratals polacker i landets huvudstad Warszawa tagit sig ut på gatorna för att protestera mot detta.

Från demonstrationstågen kan man höra rop som ”Arrestera Netanyahu!” samt att den polska regeringen ”Försvarar folkmord”. Till skillnad från hur det har sett ut i många europeiska länder under pro-palestinska demonstrationer är det mestadels vita polacker som är ute på gatorna och demonstrerar mot ledaren för den sionistiska ockupationsmakten.