UKRAINA Idag inleds de Ukrainska fredsförhandlingarna i Saudiarabien mellan USA och Ryssland. De europeiska länderna och Ukraina är inte med vid förhandlingsbordet.

Klockan åtta på morgonen i dag, tisdag, påbörjades de ukrainska fredsförhandlingarna i Saudiarabien mellan Ryssland och USA. Förhandlingarna har föregåtts av intensiva möten mellan Europeiska ledare, då de är utestängda från förhandlingarna.

Från Ryssland kommer bland annat utrikesminister Sergej Lavrov delta och från USA:s sida kommer kollegan Marc Rubio samt den nationella säkerhetsrådgivaren Mike Waltz.

Ukraina säger sig inte komma godkänna en plan som de själva inte varit med och förhandlat fram.

Till tyska ARD har Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sagt att USA och Ryssland ”vill mötas snabbt och få en snabb seger. Men det de är ute efter – ’bara en vapenvila’ – är inte en seger.”

Från amerikanskt håll säger man att det inte är regelrätta förhandlingar, utan ett sätt att ”återupprätta kontakt mellan länderna”.

Nordfront kommer fortsätta följa händelserna.