Indier ska leda Trumps reform av FBI
USA • Donald Trump har utsett den indiske advokaten Kash Patel till ny chef för FBI. Liberaler fruktar nu att den federala polismyndigheten ska vändas mot dem själva.
FBI har länge varit ett verktyg för det vänsterliberala etablissemanget i USA. Myndigheten var garant för den fejkade ”Russiagate” efter Donald Trumps seger i presidentvalet 2016 och var en viktig del när rättsväsendet användes i Demokraternas försök att stoppa Trump i årets presidentval.
När Trump efter segern i årets presidentval utsåg X- och SpaceX-ägaren Elon Musk och den indiske affärsmannen Vivek Ramaswamy att leda det nya departement för statlig effektivisering (DOGE) ansåg många att FBI:s framtid var hotad. Detta då Ramaswamy tidigare i år försökte vinna Republikanernas kandidatur i presidentvalet på en plattform där avskaffandet av FBI var en viktig del.
Men nu har Trump utsett en annan indier till chef över FBI, nämligen advokaten Kash Patel – en rutinerad Trump-indier som hade flera mindre positioner i Trumps förra administration. Patel var huvudförfattare till FISA-dokumenten, vilket är den republikanske kongressledamoten Devin Nunes tidigare hemligstämplade promemoria om att FBI agerade partiskt i utredningen om påstådda kopplingar mellan Trumps valkampanj och Ryssland.
Vänsterliberaler fruktar nu att Patel ska reformera FBI till ett verktyg som kommer användas mot snarare än för den djupa staten. I fjol publicerade Patel boken ”Government Gangsters: The Deep State, the Truth, and the Battle for Our Democracy” där han bland annat hänger ut 60 personer som han menar ingår i ”djupa statens exekutiva falang”.
Dessutom har Patel skrivit en barnbok med titeln ”The Plot Against the King” där en riddare med namnet ”Patel” beskyddar en ”kung Donald” mot en ondskefull varelse vid namn ”Hillary Queenton” som vill störta honom.
På DN skriver Björn af Kleen att den nuvarande FBI-bossen Christopher Gray är en av dem som nu kommer att jagas av den reformerade polismyndigheten:
Under ”Kash” ska FBI bli en domstol för det tioåriga majestätsbrott som oppositionen utsatt Trump för. Förste man till giljotinen blir då Christopher Wray, den sittande FBI-chefen som egentligen har tre år kvar av sitt tioåriga förordnande och själv vill fortsätta tjäna.
Enligt af Kleen är det ”kombinationen av kreativt upptågsmakeri – med musik, barnböcker, försäljning av krimskrams – och handgriplig kunskap om hur man kan en knäcka en politisk fiende på mitten” som gör Patel extremt farlig som FBI-chef.
Precis som många av de roller som en tillträdande president i USA tillsätter i sin administration behöver en ny chef för FBI godkännas av senaten.