Israel ockuperar nu halva Gaza
ISRAEL • Israel har utökat sin ockupation av Gaza och kontrollerar nu minst hälften av området. Två miljoner palestinier pressas ihop på allt mindre ytor.
Efter att vapenvilan med Hamas bröts i mars har Israel kraftigt utökat sin ockupation i Gaza. Den så kallade buffertzonen längs gränsen har fördubblats och tillsammans med landkorridoren Netzarim innebär det att Israel nu ockuperar minst 50 procent av Gazaremsan, enligt Yaakov Garb vid Ben Gurion-universitetet.
En källa i Benjamin Netanyahus kansli uppger till Haaretz att det handlar om cirka 40 procent.
Israels utvidgning har inneburit omfattande förstörelse. Soldater berättar för AP att de beordrats att förstöra jordbruk, byggnader och infrastruktur.
– Palestinierna kommer inte ha något att återvända till, säger en soldat.
Breaking the Silence, en israelisk fredsgrupp, beskriver buffertzonen som en ”dödszon” där allt liv utplånas.
Samtidigt planeras en ny landkorridor som ska isolera Rafah i söder.
Human Rights Watch varnar för att offensiven innebär etnisk rensning.
– Det är uppenbart att de fördrivna aldrig kommer tillåtas återvända, säger Nadia Hardman.