VÄRLDEN Israel har valt att stämma New York Times ledarskribent Nicholas Kristof efter en artikel där palestinier vittnar om systematiskt sexuellt våld av israeliska myndigheter. Samtidigt har Israel lanserat en propagandakampanj som påstår att det i själva verket är judar som är offer.

I ett inlägg av X-kontot ”Prime Minister of Israel” kan man läsa att den israeliske premiärministern Benjamin Netanyahu och hans utrikesminister Gideon Sa’ar har inlett en förtalstämning mot New York Times.

Bakgrunden är en artikel med rubriken ”Tystnad som möter våldtäkten av palestinierna” som nyligen publicerades av tidningens ledarskribent Nicholas Kristof. I artikeln vittnar flera palestinier om hur de systematiskt utsatts för grova sexuella övergrepp och våldtäkter av IDF-soldater och i israeliskt förvar.

New York Times-artikeln som fick Netanyahu att se rött.

Trots att till och med en oberoende FN-rapport konstaterat att ”sexuellt och könsbaserat våld en grundläggande del i israeliska säkerhetsstyrkor operativa rutiner” anser den israeliska regimen att artikeln är ”en av de mest hemska och förvrängda lögner som någonsin publicerats”.

Anklagar Hamas för nekrofili

Förtalstämningen är dock inte den enda motåtgärden som vidtagits av Israel. Ungefär samtidigt som New York Times och andra aktörer återaktualiserade de israeliska våldtäktstortyrerna i den offentliga debatten publicerade en ”oberoende” israelisk kommission en rapport som hävdar att det i själva verket är israeliska judar som är offer för systematiskt sexuellt våld.

Rapporten publicerades under namnet ”Civilkommissionen om Hamas brott mot kvinnor och barn den 7 oktober” och hävdade att israeler utsattes för allt från våldtäkt och gruppvåldtäkt till sexuell tortyr och stympning när Hamas invaderade israeliskt territorium 2023.

Vidare hävdar rapporten att Hamasmedlemmar filmade övergreppen och spred dem på sociala medier – med andra ord samma metod som IDF använt för att dokumentera sina egna krigsbrott i Gaza. I rapporten finns också hundratals intervjuer med israeler som kallas för ”överlevare”. En av dem påstår att Hamas sysslade med nekrofili under en den så kallade massakern på musikfestivalen Nova.

— Männen drog en kvinna från fordonet, slet bort hennes kläder och våldtog henne. De knivhögg henne upprepade gånger, dödade henne, och fortsatte att våldta henne efter hennes död, berättar överlevaren.

Israeliska soldater poserar på film medan de demolerar ett helt kvarter i Gaza. Filmen lades upp av en IDF-soldat på sociala medier och figurerade sedan i Al-Jazeeras dokumentär om israeliska krigsbrott i Gaza.

Ökända 7 oktober-skojare bakom rapporten

Rapportens huvudförfattare, advokaten Cochav Elkayam-Levy, har tidigare uppmärksammats för att spridit falska uppgifter om 7 oktober. Hon visade bland annat upp bilder på döda kurdiska kvinnliga soldater från Syrien som israeliska offer från Nova-festivalen under en presentation på Harvard. Dessutom spred hon det senare motbevisade berättelsen om hur Hamas skurit ut foster ur en gravid kvinna.

I rapporten medverkar också Rami Davidian – en kontroversiell räddningsarbetare från Nova-festivalen som till och med av israeliska medier anklagats för att ha fabricerat delar av sina berättelser från 7 oktober.

Elkayam-Levy hoppas nu att Internationella brottmålsdomstolen (ICC), som 2024 utfärdare en arresteringsorder mot Netanyahu för krigsbrott, istället ska ge sig på palestinier.

— Vi kan inte förhindra framtida grymheter om vi ignorerar, förnekar, ifrågasätter eller vänder bort blicken från dem. Och vi kan inte börja förebygga det vi inte känner till – eller väljer att inte fullt ut förstå, säger hon i en kommentar.