JUDISK MAKT Delstaten Queensland i Australien blir den första i landet som förbjuder pro-palestinska fraser som ”from the river to the sea”. Det är judisk lobbyism ligger bakom lagändringen och syftet är att den ska skydda dem mot hat och att man ”känner sig hotad”.

Delstaten Queensland i östra Australien blir den första i landet som förbjuder pro-palestinska fraser som ”globalisera intifadan” och ”from the river to the sea”, skriver The Noticer. Man förbjuder även en rad symboler, både islamistiska och nationella, och gör det olagligt att ”vara hotfull” vid religiösa lokaler. Straffen sträcker sig från böter till fängelse i upp till sju år.

Ledaren för det liberala partiet David Crisfaulli medger att det är judarnas påtryckningar efter skjutningen på Bondi beach som är anledningen till förbuden. Inskränkningarna i medborgarnas friheter är nödvändiga för att ”stoppa antisemitismen” menar han.

— Under de senaste två och ett halvt åren har den judiska gemenskapen fått utstå aldrig tidigare skådade nivåer av hat, hot och rädsla och reformerna sänder ett tydligt budskap att antisemitism och hat inte har någon plats i Queensland, säger Jason Steinberg, ordförande för Judiska delegatrådet i delstaten.