Judisk media: Iran kan ha dödat 30 000 demonstranter
IRAN • För några veckor sedan hölls det våldsamma demonstrationer och upplopp i Iran för att försöka störta landets styre. Uppgifter om hur många som har dödats och skadats under den oroliga tiden har hittills inte gått att bekräfta men Jerusalem Post påstår nu att uppemot 30 000 iranier ”slaktats” under en tvådagarsperiod.
Nordfront har tidigare rapporterat om våldsamma demonstrationer och försök till att störta styret i Iran. Den iranska ledningen menar att Israel och USA låg bakom oroligheterna i landet genom att utländska agenter eldar på missnöjet med landets dåliga ekonomiska läge. Den israeliske kulturarvsministern Amihai Eliyahu kommenterade också att: ”Jag kan försäkra er om att vi har folk som verkar där just nu.”
Hur många som skadats och dött under de oroliga dagar finns det än så länge inga bekräftade siffror på. I en artikel från Jerusalem Post går man dock ut med att så många som 30 000 kan ha ”slaktats” av regeringsstyrkor under en 48-timmars period. Tidigare hade det kommit andra uppskattningar där man påstår att 12 000 dödats under samma två dagar.
Jerusalem Post skriver att en myndighetsrepresentant som de pratat med menar att ”dödandet överskred kapaciteten för att hantera de döda”. Bland annat ska förrådet av liksäckar ha tagit slut och man påstås ha fraktat kroppar på stora lastbilars flak.
Enligt ”experter” som inte namnges i artikeln, så har man svårt för att hitta historiska motsvarigheter till det påstådda iranska dödandet. Man noterar dock att det närmaste man kan komma är Babij Jar; En ravin utanför Kiev där minst 33 000 judar enligt historien mördades och begravdes mellan 29 och 30 september 1941.