USA Den kvinna som slogs ned under misshandeln i Cincinatti i förra veckan har talat med media om det som hände. Enligt henne var det de svarta som började bråket genom att fälla antivita kommentarer.

Förra veckan skrev Nordfront om den råa misshandel som skedde i Cincinnati, USA, då en grupp svarta gav sig på vita personer på gatan. Den kvinna som slogs medvetslös heter Holly och hon har nu pratat med Fox News om händelsen.

Den kvällen hade hon firat en väns födelsedag och väntade på en Uber med sina vänner. Några i gruppen var ryssar och de svarta som sedan misshandlade dem började fälla kommentarer om att de ”ville slå ner ryssarna”, ”vita borde inte vara här” och att man tänkte ”natta de vita asen”. Någon av de vita delade ut en örfil och Holly beskriver hur de då attackerade honom ”som en flock vargar”. Hon bedömer att misshandeln höll på i femton minuter och att det var som om de ”bytte av” varandra så att alla gavs möjlighet att slå och sparka.

Mannen lyckades ta sig upp tre gånger, men då de inte lät honom vara ifred så kände Holly till slut att hon måste försöka göra något. Så hon ställde sig i vägen och bad dem att sluta, vilket ledde till att Patrick Rosemond slog henne medvetslös. När polisen kom kallade de inte på förstärkning eller ambulans trots att vännerna var blodiga. De var nonchalanta och tog inte några namn eller vittnesmål.

När hon besökte sjukhuset nästa dag fick hon veta att hon hade svår hjärnskakning, ögonskador samt neurologiska skador på ögonen. Man vet inte i nuläget om de kommer bli bestående.

Alla duckar rasfrågan

Sex personer, samtliga svarta, har hittills arresterats för det som media fortfarande kallar ”ett slagsmål”. Den svarta kommunfullmäktigeledamoten Victoria Parks gick så långt att hon skrev på sociala medier att de vita ”bad om att få stryk” då hon, som många andra svarta, resonerade att de förmodligen hade sagt något rasistiskt. Polischefen Teresa Theetge har försökt lägga skulden på barerna genom att påstå att man serverat personer som egentligen var för fulla och att det var alkohol som fick bråket att spåra ur. Hon har också lagt fokus på de som filmade misshandeln.

Holly själv väljer att ducka rasfrågan genom att tala om hur de svarta var kriminella och inte borde vara ute i samhället. Hon samarbetar redan med den republikanske senatorn Bernie Moreno om ett lagförslag som ska ”hålla kriminella inlåsta”.