POLITIK Jimmie Åkesson upprepade nyligen att SD kommer att kräva ministerposter om det ska bli något Tidö-samarbete efter valet 2026. Men detta säger Liberalernas partiledare Simona Mohamsson blankt nej till.

DN debatt skriver L-ledaren Simona Mohamsson att hennes parti inte är beredda att låta Sverigedemokraterna sitta i regeringen om det blir en borgerlig valseger efter nästa års riksdagsval. Däremot kan hon tänka sig ett fortsatt Tidö-samarbete som det ser ut nu, med SD som stödparti till en regering med M, KD och L.

Enligt Mohamsson väger ”argumenten för tungt emot” för att släppa in statsråd från SD i regeringen.

”De beter sig inte, de är inte ett borgerligt parti och de kommer att inte accepteras av väljare som vill komma över till vårt block”, skriver hon.

Men tidigare i veckan upprepade SD:s partiledare Jimmie Åkesson att hans parti kommer att kräva ministerposter efter nästa val om det ska bli något regeringssamarbete.

I opinionsmätningar under hösten har SD dessutom gått starkt framåt och är med god marginal Tidö-samarbetets största parti. I mätningen från TV4 och Novus som publicerades i slutet av september fick SD 23,9 procent medan M bara fick 17 procent. Mohamssons parti Liberalerna fick bara 3 procent i mätningen och kommer därmed att hamna utanför riksdagen om man inte rekryterar fler väljare till nästa år.

— Det är rimligt att man får det antal ministrar som valresultatet ska ge oss – i förhållande till hur många partier vi är, säger Åkesson i en intervju med Aftonbladet.

Själv anser han att det vore logiskt att han själv blir statsminister ifall SD blir det största partiet i ett framtida regeringssamarbete. Men den frågan är enligt Åkesson inte avgörande.

— Som partiledare så är det klart att man ytterst vill ha statsministerposten och det inflytande och makt som det innebär. Det är väl det väljarna som förväntar sig också. Samtidigt som vi har varit väldigt tydliga med att det inte är vilka positioner man har som avgör – ytterst är det sakpolitiken som avgör, säger han.