Miljöpartiet fokuserar på empati i migrationsdebatten
INVANDRING • Migrationsministern vill inte ta emot någon av de som tagit sig in i spanska Ceuta, utan anser att de ska hanteras av Spanien. Det är oempatiskt och cyniskt anser Miljöpartiets Annika Hirvonen.
Migrationsminister Johan Forssells (M) reaktion på kaoset i den spanska exklaven Ceuta, vilket Nordfront skrev om igår, var att Sverige inte kommer ta emot någon därifrån om EU:s solidaritetsmekanism aktiveras. Då Spanien är det första europeiska land som migranterna anlänt till så blir det deras uppgift att hantera asylansökningarna. Samtidigt är han öppen för att bistå ekonomiskt.
Detta utlöste hård kritik från Miljöpartiets migrationspolitiska talesperson Annika Hirvonen. Hon anser att regeringens hållning är ”cynisk” och att den präglas av ”väldigt obefintlig empati” för människor som ”riskerar sina liv på havet”, skriver Expressen.
Vill inte upprepa misstagen från 2015
Statsminister Ulf Kristersson (M) uppger samtidigt att regeringen är beredd att agera om utvecklingen riskerar att påverka Sveriges säkerhet eller migrationssituation. Han skriver att Spanien måste återfå kontroll över gränsen och varnar för att upprepa de misstag som begicks under migrationskrisen 2015, rapporterar SVT Nyheter.
Italiens premiärminister Giorgia Meloni har meddelat att man överväger att upphäva Schengenavtalet om fri rörlighet med Spanien. Hon beskriver det som utspelat sig i Ceuta som ett säkerhetshot för Europa, rapporterar BBC.
Runt 60 000 personer tros ha tagit sig in i Ceuta under de senaste dagarna och den överväldigande majoriteten har varit unga män. Enligt Expressen ska ungefär 25 000 av dem redan ha återvänt till Marocko.