Axess Magasin: ”Regeringens lagförslag kan inte tillämpas på NMR – dessvärre”
1
2023-02-03 23:30
1
2023-02-03 23:30
2023-02-03 20:00
2023-02-03 19:30
4
2023-02-03 16:45
3
2023-02-03 15:15
3
2023-02-03 11:45
2
2023-02-03 11:20
6
2023-02-03 10:40
2
2023-02-03 08:00
2
2023-02-02 17:30
13
2023-01-27 09:45
11
2023-01-27 11:30
9
2023-01-27 08:00
9
2023-01-25 14:15
8
2023-02-01 00:40
8
2023-01-24 08:00
8
2023-01-29 10:25
8
2023-01-28 15:25
8
2023-02-02 10:20
7
2023-01-25 22:20
Dagens datum 4 februari: Denna dag, 1902, föddes den svenskättade piloten Charles Lindbergh som genomförde den första soloflygningen utan stopp över Atlanten.
I mean when the war was over they said it was 12 million. Then it was six. Now it’s four. I mean it’s that kind of numbers game.
Mel Gibson
Till ariskt blod, det renaste och äldsta, Till svensk jag vigdes av en vänlig norna.
Viktor Rydberg
Never lose hope, be persistent and stubborn and never give up. There are many instances in history where apparent losers suddenly turn out to be winners unexpectedly, so you should never conclude all hope is lost.
Theodore Kaczynski
Fä dör,
Den höges sång
fränder dö,
även själv skiljes du hädan,
men ett vet jag,
som aldrig dör,
domen över död man.
Att vara arisk innebär att vara skapande; häri ligger sambandet mellan denna ras och gudomlighet och övertygelsen om att vara söner – inte tjänare – av Gud.
Houston Stewart Chamberlain
Fäderneslandet skall en dag bli på det här viset: Vi är inte alla jämlika, men vi är alla bröder.
Joseph Goebbels
Det hårdaste och mest våldsamma straffet borde drabba förrädarna först, sedan fienden. Om jag bara hade en enda kula och ställdes inför både en fiende och en förrädare, skulle förrädaren få den.
Corneliu Codreanu
Naturally we believe in our own race. Any man or woman worth anything believes in his own race as he believes in his own family. But because you believe in your own race or in your own family doesn’t mean you want to injure other races or other families.
Oswald Mosley
Lär dig att lyda innan du befaller.
Solon
I samma mån som den politiska och ekonomiska friheten inskränkes, tycks som en kompensation därför den sexuella friheten bli större. En diktator gör klokt i att uppmuntra en sådan frihet […]. I förbindelse med friheten till dagdrömmeri under inflytande av narkotika, biograf och radio, hjälper den sexuella friheten till att försona hans undersåtar med den träldom som är deras öde.
Aldous Huxley
Vi besegrade fel fiende.
George S. Patton, Berlin 1945
Tidens stora frågor löses icke med debatter och voteringar, utan med blod och järn.
Otto von Bismarck
Nu är det tid att fäkta, icke att prata.
Karl XII
Om vi tänker oss en somaliska med 70 i IQ och burka. Det är möjligt att det går att övertala henne att ta av sig burkan, om man tycker sånt är viktigt, men vad ska man göra åt IQ-nivån? Det är ju inte möjligt att genomföra hjärntransplantationer.
Henrik Agerhäll
Det är bättre av en hämnare nås än till intet se åren förrinna, det är bättre att hela vårt folk förgås och gårdar och städer brinna. Det är stoltare, våga sitt tärningskast, än att tyna med slocknande låge. Det är skönare lyss till en sträng, som brast, än att aldrig spänna en båge.
Verner von Heidenstam
Om någon vill hämnas lönnmordet på Soleimani och vill göra det proportionellt – att vi slår ut en av deras nu när de slog ut en av våra – vem borde vi överväga att slå ut i USA? Tänk på det. Ska vi slå ut Spindelmannen eller SvampBob? De har inga hjältar. Vi har ett land inför oss med en stor befolkning och landmassa, men de har inga hjältar. Alla deras hjältar är serietidningsfigurer – de är alla fiktiva.
Shahab Moradi
You are not your job. You’re not how much money you have in the bank. You’re not the car you drive. You’re not the contents of your wallet. You’re not your fucking khakis.
Tyler Durden
It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong.
Voltaire
Frihetens träd måste tid efter annan förfriskas med patrioters och tyranners blod.
Thomas Jefferson
Jag tänkte: ”Fan, här skulle man kunna ha ett rejvparty”.
Dan Park på besök i Auschwitz
MASSINVANDRING. En 30-årig kvinna har anmält en asylsökare för att ha våldtagit och misshandlat henne på ett asylboende i Medelpad. Brottet ska ha inträffat någon gång mellan mars och juni i år.
Det var någon gång mellan mars och juni i år som en 30-årig kvinna har uppgett att hon ska ha blivit våldtagen av en man på ett asylboende i Medelpad. Kvinnan har nu anmält mannen för våldtäkt och misshandel. De ska sedan tidigare ha haft en relation med varandra.
— Det finns flera vittnen till händelserna på asylboendet, säger Veronica Andersson vid polisens utredningar av grova brott i Västernorrland.
Det har ännu inte hållits förhör med den misstänkte våldtäktsmannen.
Källa:
Kvinna anmäler man för våldtäkt och misshandel på asylboende