UTRIKES Israeliska Mossad ”bistår” australiensiska myndigheter i utredningen av attacken mot ett hanukka-firande på Bondi Beach. Enligt Wall Street Journal är detta ”standardförfarande” när judar utsätt för något utomlands.

Det var i söndags som två gärningsmän öppnade eld mot en grupp judar som firade hanukka på Bondi Beach i Australien. 15 personer dödades och ytterligare cirka 40 personer skadades i attacken, som utreds som ett terrordåd med antisemitiska motiv.

Nu har Wall Street Journal avslöjat att Mossad ”bistår” australiensisk polis i utredningen. Enligt en källa med insyn är den israeliska inblandningen ett ”standardförfarande” vid terrorattacker riktade mot judar som sker utanför Israel.

Mossads inblandning uppmärksammas även av den israeliska dagstidningen Israel Hayom, som står den efterlyste krigsförbrytaren och premiärministern Benjamin Netanyahu nära. I artikeln konstaterar man att skyttarna enligt uppgift har koppling till Islamiska staten (IS). Men en stor del av artikeln används för att istället antyda en koppling till Iran och landets revolutionsgarde, trots att dessa två grupper krigar mot varandra.

Man citerar till och med Australiens premiärminister Anthony Albanese. som vid ett tidigare tillfälle hävdat att revolutionsgardet ”har försökt skada och skrämma judiska australier samt så hat och splittring i vårt samhälle”, trots att utspelet saknar koppling till Bondi Beach.

Att Israel lägger sig i utredningar i andra länder kan kopplas till Mossads egen beskrivning av sina uppdrag, där ”skydda judar globalt” ingår.