Mumin pekas ut som ny IS-ledare
TERRORISM • En somalisk man som bott i Göteborg sägs vara ny ledare för Islamiska staten. Han sägs även ha blivit mer extrem i sitt tänkande under sin vistelse i Sverige.
Den islamistiska terrororganisationen Islamiska staten (IS) sägs ha fått en ny global ledare. En somalier känd för sin hårda retorik och som även under 90-tal och tidigt 2000-tal bott i Göteborg en tid, pekas ut som ny innehavare av posten. Han ska även ha blivit mer extrem under tiden i Göteborg.
Mannen vid namn Abdulkadir Mumin pekas av terrorforskaren Magnus Ranstorp ut som ”spindeln i nätet” för IS:
— Mumin är inte kalif, men väl den operative spindeln i nätet för IS provinser – bland annat de i Syrien och Afrika samt IS Khorasan i Afghanistan. Den sistnämnda har sjösatt flera terrorplaner i Europa.
Ledaren, som även är känd som ”shejk Mumin”, föddes enligt TV4 i regionen Puntland i Somalia ”någon gång på 1950-talet”. Han har också uppmanat människor att söka sig till den somaliska terrororganisationen al-Shabaab och samlat in pengar till denna.