Nato-ledarnas vapengåvor väcker frågor – Kristersson tar hem sin revolver
NATO • Samtliga ledare som deltog i Natomötet i Ankara fick en revolver med tillhörande ammunition i gåva av president Erdogan. Revolvrarna var ingraverade med respektive ledares namn.
Alla ledare som deltog i Natos möte i Ankara fick under onsdagen exklusiva skjutvapen, tillsammans med ammunition och rengöringskit. De överlämnades av president Recep Tayyip Erdoğan till bland andra Europeiska kommissionens ordförande Ursula von der Leyen och Europeiska rådets ordförande António Costa.
En tjänsteman vid Europeiska rådet uppgav att Costas säkerhetsteam tog hand om vapnet för kontroll, skriver Politico.
— Vi kommer att följa de belgiska förfarandena för att föra det till Belgien och därefter förvara det i enlighet med de säkerhetskrav som fastställts av rådets generalsekretariat, uppgav tjänstemannen.
En talesperson för von der Leyen tackade Erdoğan för gåvan och meddelade att revolvern, när den väl har registrerats, kommer att doneras till ett militärmuseum. De högklassiga ceremoniella vapnen bedöms dock sannolikt överskrida de gränser som gäller för gåvors värde och kommer därför troligen inte att behållas personligen av mottagarna.
Avtal signerades
Flera europeiska ledare, däribland Storbritanniens premiärminister Keir Starmer och Nederländernas premiärminister Rob Jetten, uppgav offentligt att de skulle lämna sina revolvrar i Turkiet för att tas om hand innan de transporteras hem, enligt Times of India.
Sveriges statsminister Ulf Kristersson kommer däremot att ta hem gåvan till Sverige, skriver hans pressekreterare Hanna Strömberg i ett sms till Aftonbladet.
— Sverige kommer att ta emot gåvan från Turkiet som överlämnades i samband med Natotoppmötet, men den ska transporteras till Sverige i ordnade former och i enlighet med svensk lagstiftning.
För närvarande förvaras gåvan på Sveriges ambassad i Turkiet. Enligt flera medier rör det sig om en turkisktillverkad revolver av modellen Sarsılmaz SR-38, skriver Aftonbladet.
Överlämnandet av revolvrarna skedde samtidigt som Natos ledare enades om att stärka alliansens militära kapacitet mot bakgrund av de pågående konflikterna i Ukraina och Mellanöstern. Under toppmötet undertecknade Keir Starmer även ett försvarsavtal med Erdoğan som syftar till att fördjupa underrättelsesamarbetet och försvarssamarbetet mellan Storbritannien och Turkiet.