Öppen för samtal med Ukraina – inte med Zelenskyj
UKRAINAKONFLIKTEN • När den ryske presidenten säger sig vara redo för fredsförhandlingar och anklagar den ukrainska sidan för fredsovilja och illegitimt presidentstyre, försvarar Zelenskyj sin legitimitet med krigslagar och tillskriver Putin förhandlings-rädsla och ambitioner om att förlänga konflikten.
Rysslands president Vladimir Putin sade på tisdagen i statlig rysk television att hans land är berett att hålla fredsförhandlingar med Ukraina, men uteslöt direkta samtal med landets president Volodomyr Zelenskyj, som han kallade ”illegitim”.
Ukrainas judiske ledare genmälde på X att Putin ”är rädd för förhandlingar” samt ”använder cyniska knep” för att förlänga den nästan tre år långa konflikten.
Today, Putin once again confirmed that he is afraid of negotiations, afraid of strong leaders, and does everything possible to prolong the war. Every move he makes and all his cynical tricks are aimed at making the war endless.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 28, 2025
In 2014, Russia started a hybrid war against…
USA:s president Donald Trump har sedan sitt tillträde den 20 januari satt press på båda sidor att avsluta striderna. Detta har han gjort genom att hota Ryssland med hårdare sanktioner och samtidigt hävda att Zelenskyj är redo att förhandla fram en överenskommelse.
— Om (Ukraina) vill ha förhandlingar kommer jag att utse lämpliga deltagare, sa Putin under sitt TV-framträdande och kallade den ukrainska ledaren ”illegitim” eftersom hans mandatperiod har löpt ut.
— Om det finns en vilja att förhandla och hitta en kompromiss, låt vem som helst leda förhandlingarna där… Naturligtvis kommer vi att sträva efter det som passar oss, det som motsvarar våra intressen, tillade han.
Zelenskyj kommenterade på X att det ”finns en chans att uppnå verklig och varaktig fred” men att ”Kremlchefen sätter käppar i hjulet för den möjlighetens förverkligande”. Presidenten fortsatte:
Idag bekräftade Putin återigen att han är rädd för förhandlingar, rädd för starka ledare, och gör allt för att förlänga kriget.
Kiev har den senaste tiden uttryckt farhågor för att bli utestängt från eventuella fredssamtal mellan Ryssland och USA och anklagat Putin för att vilja ”manipulera” Trump.
Krigets naturliga död
— Kriget skulle också upphöra med ett stopp för flödet av pengar och ammunition från väst in i Ukraina. Allt skulle vara slut på en och en halv till två månader, sa Putin.
Konflikten har hursomhelst ännu inte visat några tecken på att avta, trots Trumps löfte om att snabbt genomföra en vapenvila när han väl tillträtt. Rysslands armé meddelade på tisdagen att dess styrkor hade erövrat en stor by i Ukrainas nordöstra Charkiv-region, den senaste territoriella vinsten för Moskvas framryckande trupper.