RELIGION • 126 präster protesterar mot en motion om könsneutrala äktenskap i Svenska kyrkan. Nu vädjar de till kyrkomötet att säga nej.

126 präster i Svenska kyrkan har skrivit ett öppet brev till kyrkomötets ledamöter där de uppmanar dem att rösta nej till motion 2026:76. Prästerna menar att motionen riskerar att minska den teologiska mångfalden inom kyrkan och skapa större polarisering i äktenskapsfrågan.

Prästerna bakom brevet har olika syn på äktenskapet, skriver Kyrkans Tidning. Några viger samkönade par medan andra menar att äktenskapet är mellan man och kvinna. De skriver samtidigt att de förenas av sin kristna tro och sitt prästämbete.

Enligt undertecknarna fungerar den ordning som Svenska kyrkan haft sedan beslutet om samkönade vigslar 2009 tillräckligt väl. De motsätter sig därför en utveckling där präster förväntas dela samma teologiska syn på äktenskapet.

I brevet uttrycker prästerna oro för att en sådan utveckling kan få konsekvenser för präster med en klassisk äktenskapssyn, men också för kyrkans teologiska bredd och ekumeniska relationer.

De efterlyser samtidigt ett öppet samtalsklimat där präster kan ha olika uppfattningar utan att betraktas som illojala.

En sund kyrka måste tåla olika uppfattningar och saklig kritik.

ur brevet

Prästerna ifrågasätter också om en mer enhetlig syn på äktenskapet nödvändigtvis innebär en mer inkluderande kyrka. De menar att även samkönade par kan påverkas om präster genomför vigslar trots att de själva inte delar den teologiska synen.

Enligt brevet hade fler präster kunnat skriva under, men vissa ska ha avstått av rädsla för repressalier.

Motion 2026:76 ska behandlas av kyrkomötet under hösten. Prästerna avslutar sitt brev med en vädjan om att behålla den nuvarande ordningen och säger nej till det de beskriver som en ökad polarisering i äktenskapsfrågan.