PRIDE SD-politikern Jessica Stegrud riktar kritik mot Stockholm Pride och ifrågasätter varför BDSM-relaterade programpunker förekommer under festivalen. En tidigare version av artikeln innehöll felaktiga uppgifter.

Det är i en video på sociala medier som SD-politikern Jessica Stegrud lyfter fram programpunkterna ”Pride Kinky” och ”Rope Corner”, där besökare bland annat kunde få en introduktion i repbindning och andra BDSM-relaterade inslag.

— Är Pride-rörelsen verkligen en helt opolitisk organisation med enda syftet att tillvarata HBTQIA+-personers rättigheter? Och vilka rättigheter är det man saknar? frågar hon.

Bland programpunkterna fanns även aktiviteter som ”Snuskbingo” och seminariet ”Queers for Climate Justice”.

Stegrud avslutar sin kritik med att återigen ifrågasätta kopplingen mellan BDSM-inslagen och Pridefestivalens syfte.

— Ni övriga kan väl förklara för mig vad det här har med rättigheter för HBTQIA+-personer att göra?

Rättelse: I en tidigare version av artikeln uppgavs att minderåriga erbjöds möjlighet att delta i BDSM-relaterade aktiviteter under Stockholm Pride. Det stämmer inte. Den aktuella programpunkten var markerad med 18-årsgräns, vilket innebär att kritiken om att personer under 18 år kunnat delta i aktiviteterna är felaktig.