UKRAINA/RYSSLAND Vladimir Putin signalerar att han är beredd att föra fredsssamtal direkt med Ukraina. Från väst kräver man en 30 dagars vapenvila för att förhandlingarna ska äga rum, och hotar med sanktioner mot Ryssland och ökat militärt stöd till Ukraina om man inte får sin vilja igenom.

Under en presskonferens sent igår meddelade Rysslands president Vladimir Putin att han är förberedd att föra fredssamtal direkt med Ukraina ”utan några förhandskrav”. Han sade vidare att han tänker prata med den turkiska presidenten Recip Tayyip Erdgogan om att hålla förhandlingarna i Istanbul.

— Nu är det upp till Ukraina, menar Putin.

Från ukrainskt håll tillsammans med dess allierade har man dock ställt som krav att man ska utlysa en 30 dagars vapenvila innan man kommer till förhandlingsbordet. Efter ett möte mellan Ukrainas judiske president Volodomyr Zelenskyj och ett antal europeiska ledare under lördagen så meddelade Storbrianniens premiärminister att man inte är intresserade av samtal om man inte får sin vilja igenom:

Keir Starmer: Inga om och inga men

— Vi här tillsammans med USA synar Putin. Om han menar allvar med fred har han nu en chans att visa det genom att förlänga pausen till en fullständig, ovillkorlig 30-dagars vapenvila, deklarerade Keir Starmer, och fortsatte:

— Därefter kan förhandlingar följa. Inga mer om och men, inga mer villkor eller förhalanden, fortsatte Starmer och utlovade kraftfulla svar om Putin ”vänder sin rygg mot freden”. 

Starmer avslutade med att Ukraina och dess allierade kommer att samarbeta med den amerikanska presidenten Donald Trump för att utöka sanktionerna mot Ryssland samt öka den militära hjälpen till Ukraina om den ryska ledningen fortsätter ignorera västs krav om vapenvila.

Putins talesperson Dmitrij Peskov sa tidigare under dagen att man ska överväga förslaget om vapenvilan, då kom man dock med motkravet att vapenleveranserna till Ukraina först måste stoppas.