SVERIGE En skärrad kung Carl XVI Gustaf är plats i Sälen och följer makthavarnas olika utspel om krig. Enligt kungen visar konferensen att situationen är ”allvarlig och seriöst”.

Sveriges politiker fick internationell kritik efter krigshetsen på förra årets upplaga av den militanta globalistkonferensen ”Folk och försvar”.

— Många har sagt det före mig, men låt mig göra det med ämbetets kraft – det kan bli krig i Sverige, sa exempelvis civilförsvarsminister Carl-Oskar Bohlin (M) som fick medhåll av både statsministern och överbefälhavaren.

Detta år har man försökt att föregå kritiken och samtidigt fortsätta signalera planerna på ett storkrig.

— Sverige är inte i krig. Men det råder inte heller fred, sa statsminister Ulf Kristersson under sitt tal på söndagen.

Det Kristersson syftade på var alla ”konstiga saker” som sker i Östersjön. Generallöjtnant Thomas Nilsson, som är chef för Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten Must, har också deklarerat att Sverige är ett mål för så kallade hybridattacker från Ryssland.

— Riktig fred kräver frihet och att det inte pågår allvarliga konflikter länder emellan. Men vi och våra grannar utsätts för hybridattacker, som inte utförs med robotar och soldater, utan med datorer, pengar, desinformation och hot om sabotage, fortsatte statsministern.

Även kung Carl XVI Gustaf finns på plats i Sälen och i en rad utspel i Aftonbladet framgår det att han är skärrad av politikernas utspel.

— Det är klart att vi ska vara observanta. Det här är ju fakta, det här är allvar och seriöst, säger kungen och fortsätter:

— Så vi måste ta alla sådana här situationer på största allvar. Det är därför vi samlas och därför har man ju sett att konferensen ökat varje år.

Enligt kungen, som är en trogen besökare av Folk och försvar, har politikerna också börjat tala mer ”rättframt” om dessa ämnen.

— Jag tycker att man mycket mer talar i klartext, på ett helt annat sätt än man gjorde för ett antal år sedan. För nu är det allvar alltså. Då bör man informera allmänheten. De är vetgiriga och vill veta mer. Ju mer man vet, desto lugnare och säkrare på sig själv och sin omvärld blir man. Det är en helt annan seriositet än det var tidigare.

Kungen uppmanar också svenska folket att ”tänka över sin egen situation och sitt eget hem och sin familj i alla sammanhang”.