Socialchefen i Gävle vill ge kriminella barn fotbollsskor
INRIKES • Den 13-åring som sköt sex personer i Gävle förra veckan var klient hos socialtjänsten bekräftar enhetschefen Anna Bakken Krantze. Hon vill lösa barnbrottsligheten med att fokusera på relationer, köpa träningskort och ge trötta mammor massage istället för att straffa.
Enhetschefen för socialtjänsten i Gävle Anna Bakken Krantze har i en intervju med TV4 bekräftat att den 13-årige pojke som sköt sex personer under natten till lördag var klient hos dem. Nu ska man utreda händelsen, hur man agerat och om ”man gjort vad man kunnat”. Bakken Krantze ger också exempel på vilken typ av åtgärder som hon rekommenderar, men det framgår inte om de använts i det aktuella fallet.
— Vi skulle behöva medel till att erbjuda alternativ. Köpa träningskort, köpa ett par fotbollsskor, gå ut och käka, ge massage till någon trött mamma eller pappa. Det är de, vi behöver få medel, vi behöver mentorer som kan gå in och vara förebilder. Vi behöver liksom fylla på från andra håll.
Regeringens förslag att sänka straffåldern för grova brott och inställningen att man måste ta ”hårdare tag” avvisar hon helt. Barn, som till exempel skjuter rakt in i en folkmassa, ska inte straffas utan få känna att de ”är värda något”.
— Vi jobbar väldigt aktivt ihop med polis, näringsliv, fritidsaktiviteter, fritidsgårdar och så vidare. Men tyvärr ligger vi ofta flera steg efter, eftersom de som förser unga med vapen och droger ligger många steg före oss, säger Anna Bakken Krantze.