UTRIKES Det går rykten om att Storbritanniens premiärminister Keir Starmer kan tvingas avgå efter avslöjanden kring den före detta USA-ambassadören Peter Mandelson och Jeffrey Epstein. Starmer själv sade att han är ”trött på Mandelsons lögner” men tillbakavisar att han tänkt avgå från sin post.

För en vecka sedan släpptes tre miljoner dokument från utredningsmaterialet rörande den judiske pedofilen Jeffrey Epstein. Omfattningen av Epsteins kontakter med mäktiga personer världen över har visat sig vara större och djupare än vad som tidigare varit känt skriver The Guardian. Många makthavare och inflytelserika personer har ifrågasatts för deras kontakter med Epstein.

En person som fått motta stark kritik är Storbritanniens premiärminister Keir Starmer – som var ansvarig för utnämningen av juden Peter Mandelson till posten som Storbritanniens ambassadör i USA. Under en presskonferens på torsdagen bad Starmer om ursäkt till Jeffrey Epsteins offer, skriver Financial Times. Han uttryckte ånger över att ha ”trott på Mandelsons lögner ”och för att ha utsett honom till ambassadör. Starmer förnekade dock att han har planer på att avgå som premiärminister för Storbritannien trots att han öppet kritiserats av partikamrater i Labourpartiet. Han har erkänt att han hade kännedom om den politiske veteranen Mandelsons vänskap med Epstein innan han beslutade att utse honom till ambassadör.

Många är kritiska till Starmers beslut att utse juden Mandelson till ambassadör i USA trots att Mandelson hade en känd personlig relation till Epstein. Premiärministern har hävdat att Mandelson inte varit ärlig kring omfattningen av dennes kontakter med Epstein. Det har framkommit att Mandelsons umgänge med Epstein var privat och fortsatte även efter att Epstein dömts för sexbrott mot ett barn. Bland de senast offentliggjorda Epsteindokumenten så återfinns bilder på ambassadören iklädd t-shirt och kalsonger tillsammans med en oidentifierad ung kvinna.

Mandelson och Epsteins relation har skapat upprördhet i Storbritannien rapporterar Finews. Det har framkommit att Mandelson hjälpt Epstein i dennes affärsverksamhet samt vidarebefordrat känsliga uppgifter till denne. Vidare finns uppgifter som tyder på att Mandelson tagit emot pengar från Epstein skriver The Independent. Mandelson har förnekat att han skulle ha gjort något olagligt.

Keir Starmer har judiska familjeband. Han är gift med en judinna och hans barn uppfostras enligt judisk tradition. Hans ledarskap har fått upprepad kritik och han anses vara en svag och lättpåverkad partiledare. Det återstår att se om Starmers politiska karriär kommer överleva skandalen han nu hamnat i.