USA En staty på Times Square av en 3,65 meter hög svart kvinna i brons har väckt reaktioner på sociala medier. Man anser att den förstärker stereotypen om svarta, överviktiga och kaxiga kvinnor i billiga kläder.

En staty har rests på Times Square i New York och den ska stå där till den 17 juni. Det är en 3,65 meter hög bronsstaty av en lätt överviktig svart kvinna klädd i jeans och t-shirt. Hon står med händerna på höfterna och tittar framåt med vad som ska vara en neutral min. På sociala medier anser många att den förstärker stereotyper om svarta kvinnors utseende och personlighet. Många anser att hon ser kaxig ut, att hon blänger eller har så kallat ”resting bitch face” vilket kan beskrivas som en avslappnad, men samtidigt sur min. Andra tycker att det är rasistiskt att hon har på sig ”billiga kläder”. Det förekommer även klagomål på att den är woke och politiskt laddad.

Statyn kallas Grounded in the stars och ska enligt skulptören Thomas J Price förmedla en ”introspektiv meditation över mänskligheten”, ge ”ett lugn på en hyperaktiv plats” samt ”lösa upp traditionella idéer”. Hans ”konst” kännetecknas av enorma, vardagliga skulpturer av svarta som ofta ställs ut i sammanhang där de ska fungera som propaganda för folkutbytet. Som den före detta borgmästaren Ahmed Aboutaleb i Rotterdam, Nederländerna, uttryckte sig om jättestatyn av en svart kvinna i mysbyxor som stod framför centralstationen under en tid:

— Hon är framtiden, vår framtid och den här staden är hennes hem.