Stefan Löfven ser ingen intressekonflikt i sin tre-eggade verksamhet
POLITIK • Stefan Löfven har inte bara ett eget bolag som dubblat sin vinst på ett år, han är även verksam åt lobbybyrån Rud Pedersen samtidigt som han sitter som ordförande för Europeiska socialdemokratiska partiet, PES. Han hävdar att hans verksamhet inte är lobbyism.
Sveriges före detta statsminister Stefan Löfven kan idag beskrivas som en mångsysslare. I en granskande artikel konstaterar Aftonbladet att hans nya karriär som konsult och rådgivare inom lobbyistbranschen tagit fart. Vid sidan av sin verksamhet inom det egna bolaget, som under 2024 fördubblade sin vinst till 2,2 miljoner kronor, är han verksam inom en av Sveriges största public affair-byråer, Rud Pedersen, vars kunder är hemliga. Samtidigt har Löfven tid över till att fortfarande ha kvar sin topp-position som ordförande för PES, Europeiska socialdemokratiska partiet.
”Jag har inte haft några problem att särskilja de olika rollerna. Jag driver inte frågor åt företags vägnar, jag hjälper företag att förstå hur politiken fungerar”, påstår han skriftligt.
Den före detta statsministern visar sig inte heller helt ha slutat besöka Sveriges Riksdag. Det visar sig att han ha gjort minst åtta besök under förra året och han redan har besökt maktcentret minst fem gånger i år. De han besöker har visat sig vara toppar inom Socialdemokraterna. Löfven har bland annat tagits emot av Paula Carvalho Olovsson, assistent till partiets internationella sekreterare, som är gift med partiets energipolitiske talesman Fredrik Olovsson och syster till partiets rättspolitiske talesman Teresa Carvalho. Han har även tagits emot av en medarbetare till partisekreteraren Tobias Baudin och partiets kanslichef. De socialdemokratiska topparna Peter Hultqvist och Morgan Johansson har också uppvaktats av Löfven.
Löfven nekar till att hans verksamhet skulle röra sig om lobbyism:
”Min verksamhet är rådgivning, inte politisk påverkan, inte lobbyverksamhet. Jag representerar bara mig själv oavsett vem/vilka jag träffar”, skriver han.
Under förra årets EU-parlamentsval kampanjade Löfven för Socialdemokraterna i Sverige. I slutet av valet var han med på att underteckna ett krav på att nyvalda EU-parlamentariker skulle bekämpa påverkan och ”reglera pengarnas roll i politiken”.
Partisekreterare Baudin ger Löfven medhåll om att pengar och politik är helt åtskilda ting.
”Som Stefan Löfven tidigare har varit tydlig med, ägnar han sig inte åt lobbying utan arbetar med rådgivning. Jag är trygg i att han hanterar sina olika uppdrag på ett professionellt sätt och ser till att de inte kolliderar” kommenterar han till Aftonbladet.