KANADA. Toronto Symphony Orchestra har ställt in två framträdanden av den ukrainskfödda klassiska pianisten Valentina Lisitsa. Anledningen är att hon kritiserat Kiev-regimens agerande i Ukraina.

valentina-lisitsa

Valentina Lisitsa, etnisk ryska som är född i Ukraina och numera är amerikansk medborgare, har kallats ”nätets favoritpianist” och har en Youtube-kanal som besökts av 43 miljoner personer.

Men den populära klassiska pianisten har enligt somliga ”fel” åsikter och har därför förbjudits från att uppträda av Toronto Symphony Orchestra.

Lisitsa har på sin privata tid försvarat de som bekämpar Kievs kupp-regim och kritiserat den ensidiga propagandan från västerländsk media. Lisitsa har bland annat anklagat Kiev för att vara lierat med ”nynazister”.

Toronto Symphony Orchestra har kommenterat beslutet med att Lisitsa inte kan spela piano om hon privat uttrycker åsikter som ”vissa anser vara djupt kränkande”.

Valentina Lisitsas provokativa kommentarer har överskuggat tidigare prestationer. Som en av Kanadas viktigaste kulturinstitutioner måste vår prioritet vara att tillhandahålla en scen för världens stora musikverk, och inte för yttranden som vissa anser vara djupt kränkande.

Lisitsa har i ett försvarsinlägg på Facebook skrivit följande om censuren:

Någon i orkesterns högsta ledning, sannolikt efter påtryckning från en liten men aggressiv lobby som påstår sig representera det ukrainska samhället, har beslutat att jag inte ska tillåtas spela.

Källor:
Toronto Orchestra Bans Ukrainan-Born Soloist From Performing
Controversial Ukrainian-born pianist dropped from TSO concerts


  • Publicerad:
    2015-04-07 09:00