MÄO#185: Live ikväll
2023-05-28 16:05
2023-05-28 16:05
2023-05-28 13:35
3
2023-05-28 12:35
2023-05-28 10:00
1
2023-05-28 09:00
2
2023-05-27 14:00
5
2023-05-27 12:00
3
2023-05-27 10:05
3
2023-05-27 08:00
5
2023-05-26 21:05
31
2023-05-17 17:05
14
2023-05-20 16:20
10
2023-05-23 07:15
8
2023-05-19 08:45
7
2023-05-20 16:55
7
2023-05-18 08:00
6
2023-05-19 22:35
6
2023-05-17 10:05
6
2023-05-24 16:15
5
2023-05-19 20:35
Dagens datum 28 maj: Denna dag 1892 föddes Josef ”Sepp” Dietrich, högt dekorerad krigshjälte i två krig, generalöverste i Waffen-SS och personlig vän med Adolf Hitler.
An idea is like a virus. Resilient. Highly contagious. And even the smallest seed of an idea can grow. It can grow to define or destroy you.
Inception
Problemet med citat från nätet är svårigheten att bekräfta deras äkthet.
Sokrates
Ge dem bröd och skådespel så kommer de aldrig revoltera.
Decimus Junius Juvenalis
En man göre inte vad han vill, utan vad han bör.
Gustav Vasa
Om någon vill hämnas lönnmordet på Soleimani och vill göra det proportionellt – att vi slår ut en av deras nu när de slog ut en av våra – vem borde vi överväga att slå ut i USA? Tänk på det. Ska vi slå ut Spindelmannen eller SvampBob? De har inga hjältar. Vi har ett land inför oss med en stor befolkning och landmassa, men de har inga hjältar. Alla deras hjältar är serietidningsfigurer – de är alla fiktiva.
Shahab Moradi
Alla vill att yxan skall gå men ingen vill hålla i skaftet.
Gustav Vasa
Falska ord är inte bara onda i sig själva, de infekterar även själen med ondska.
Sokrates
Tio hjärtan, ett slag! Etthundra hjärtan, ett slag! Tiotusen hjärtan, ett slag! Vi är födda för att slåss och dö och fortsätta att föra vårt folks arv vidare. Vi kommer att fortsätta framåt, uppåt mot stjärnorna, högt ovanför slaggen!
Robert J. Mathews
Fäderneslandet skall en dag bli på det här viset: Vi är inte alla jämlika, men vi är alla bröder.
Joseph Goebbels
Det hårdaste och mest våldsamma straffet borde drabba förrädarna först, sedan fienden. Om jag bara hade en enda kula och ställdes inför både en fiende och en förrädare, skulle förrädaren få den.
Corneliu Codreanu
Vi hedningar kommer inte till vår Gud för att be. Gud är för stor och vi är för stolta för att be. Vi skulle skymfa Guden i vår själ. Vi hedningar kommer inte till Gud för att klaga, eftersom vi inte visar upp våra brister inför andra, framförallt inte för Gud. Vi söker lägga bort vår brister och växa. Vi ber inte, vi blir arga, främst på oss själva. Och vi hedningar ångrar oss inte, eftersom vi inte kan vara fega. En man står för sina handlingar.
Wulf Sörensen
Jag tänkte: ”Fan, här skulle man kunna ha ett rejvparty”.
Dan Park på besök i Auschwitz
Naturally we believe in our own race. Any man or woman worth anything believes in his own race as he believes in his own family. But because you believe in your own race or in your own family doesn’t mean you want to injure other races or other families.
Oswald Mosley
För att hitta dig själv, tänk för dig själv.
Sokrates
Unbridled altruism is a huge vice of mine. I simply have to do good. I am a sensible dwarf, however, and know that I’m unable to do everyone good. Were I to attempt to be good to everyone, to the entire world and to all the creatures living in it, it would be a drop of fresh water in the salt sea. In other words, a wasted effort. Thus, I decided to do specific good; good which would not go to waste. I’m good to myself and my immediate circle.
Zoltan Chivay, Baptism of Fire
Till ariskt blod, det renaste och äldsta, Till svensk jag vigdes av en vänlig norna.
Viktor Rydberg
Det är bättre av en hämnare nås än till intet se åren förrinna, det är bättre att hela vårt folk förgås och gårdar och städer brinna. Det är stoltare, våga sitt tärningskast, än att tyna med slocknande låge. Det är skönare lyss till en sträng, som brast, än att aldrig spänna en båge.
Verner von Heidenstam
You are not your job. You’re not how much money you have in the bank. You’re not the car you drive. You’re not the contents of your wallet. You’re not your fucking khakis.
Tyler Durden
Bonniers är fienden till allt liv och all kultur. De ska bekämpas.
Jan Guillou
Endast småaktiga enstöringar, förstockade konservativa och korkade fanatiskt motvilliga människor kan uppfatta en stark ledning mot ett storslaget mål som skändning och tyranni.
Anton Holzner
STORBRITANNIEN. Landets premiärminister Theresa May har kallat regeringen till ett krismöte och menar på att terrordåd i Storbritannien är att vänta.
Efter gårdagens terrorattack i franska Nice har Storbritanniens premiärminister Theresa May kallat regeringen till ett krismöte. Den brittiska regeringen beräknar att terrorhotet ligger på nivå fyra på en femgradig skala, och May säger själv att ett terrordåd i landet är ”högst troligt”.
Trots att Theresa May tidigare uttalat sig positivt om sharialagar säger hon nu att det levnadssättet och de som förespråkar det måste bekämpas:
— Vi måste fördubbla våra försök att besegra dessa brutala mördare som vill förstöra vårt sätt att leva på, säger May.
För att bekämpa hotet mot Storbritannien vill May ge mer befogenheter och pengar till polisen.
Källor:
Terror attack ‘highly likely’ says Theresa May ahead of emergency COBRA meeting
Theresa May Says Britain “Benefits Greatly” from Sharia Law