USA Den svart-judiske författaren, tecknaren och en av vänsterns goda riddare Darrin Bell har arresterats för grov barnpornografi. Bell har bland annat vunnit Pulitzerpriset för sin antivita propaganda.

Darrin Bell är en svart-judisk och av etablissemanget omhuldad författare och tecknare vars politiska teckningar i The Washington Post gav honom Pulitzer priset 2019. Priset motiverades med att Bell ”avslöjade lögner, hyckleri och bedrägeri” under Donald Trumps styre. Hans alster genomsyras av vänsteraktivism där vita utmålas som ett hot mot icke-vita.

Han skrev sin självbiografiska bok ”The talk” till sina fyra barn efter George Floyds död och den speglar hans engagemang i Black Lives Matter-rörelsen. Titeln syftar på att svarta föräldrar måste ha ett ”samtal” med sina barn, inte om blommor och bin, utan om vitas oprovocerade våld mot dem då svarta ses som farliga.

Bell har nu arresterats för innehav av och att ha laddat upp 134 barnpornografiska filmer varav flera är AI genererade. Det har också gjorts en husrannsakan där det ska ha hittats mer material där barn utsätts för övergrepp. Vid årsskiftet blev AI-barnporr olagligt i Kalifornien där han bor så Bell ”krossar glastaket” genom att vara den första personen, den första juden och den första afroamerikanen som arresteras för det. Borgen är satt till en miljon dollar.

https://www.facebook.com/darrinbelleditorialcartoons/photos_by
Bell om de som kritiserar transrörelsens sexualisering av barn