Svenska skattebetalare ska betala för Ukrainas äldrevård
ÄLDREVÅRD • Socialstyrelsen ska undersöka behoven som finns inom Ukrainas äldrevård och hur Sverige ska kunna hjälpa dem med det. Samtidigt drar majoriteten av landets kommuner ner på äldreomsorgen, men äldreminister Anna Tenje anser att regeringen har tagit sitt ansvar för svenska åldringar.
2023 skrev socialminister Jakob Forssmed (KD) och sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) under ett samarbetsavtal med Ukrainas hälsominister Viktor Liashko gällande hälso- och sjukvården. Sedan dess har en del av de 13 miljarder kronor som Ukraina har fått för civilt och humanitärt stöd gått till sjukvården. Utöver detta har man även skänkt 80 miljarder kronor i militärt stöd. Nu har regeringen gett Socialstyrelsen i uppdrag att “genomföra en studie av Ukrainas behov inom äldreomsorgen och Sveriges förutsättningar att svara upp mot detta”.
— På plats i Ukraina har det varit tydligt att Sveriges stöd gör skillnad. […] Därför är jag stolt över att Sverige nu även vill stötta Ukrainas äldre, en grupp som är särskilt sårbar i både krig och fredstid, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).
Samtidigt visar en ny enkät att ungefär hälften av de 208 kommuner som deltog kommer tvingas göra neddragningar inom äldrevården. Det har ett direkt samband med att de och 63 procent av samtliga kommuner i landet gick med underskott förra året. För att spara pengar väljer man oftast att dra ner på bemanningen och att inte ringa in vikarier när någon är sjuk. För att hinna ge alla mat och sköta de äldres hygien måste allt annat prioriteras bort.
När tidningen Arbetet kontaktade Anna Tenje om detta var hennes kommentar att ”regeringen har tagit sitt ansvar” för krisen i äldreomsorgen och att hon ”pratar varje dag” om hur kvalitén ska kunna höjas.




