NORGE Norges tidigare statsminister Thorbjørn Jagland har lagts in på sjukhus, vilket har bekräftats av hans advokat. Enligt uppgift har Jagland försökt begå självmord efter att hans omfattande kontakter med Jeffrey Epstein avslöjats.

Den norske advokaten Anders Brosveet, som representerar Norges tidigare premiärminister Thorbjørn Jagland, har bekräftat att hans klient har lagts in på sjukhus. Brosveet uppger till VG att det kommer ”som en direkt följd av den press som lagts på Jagland” efter avslöjanden om att han haft kontakt med sexualförbrytaren Jeffrey Epstein.

Enligt uppgift ska politikern ha försökt begå självmord efter att en brottsutredning om korruption inletts mot honom. Jagland misstänks ha tagit emot emot gåvor, resor och lån från Epstein under tiden han satt som ordförande för Nobelkommittén och generalsekreterare för Europarådet.

Den norska sajten iNyheter beskriver hur media har dolt faktumet att Jagland försökt att ta sitt liv. Man citerar ett brev som Anders Brosveet skickat till ”utvalda redaktörer” där det framstår som att det ingåtts något slags avtal om att tysta ned saken. Det framgår även i advokatens brev att Jaglands tillstånd är så allvarligt att han inte kunnat kommunicera med honom.

”Detta gör det svårt för oss att tillvarata bemötande och svar i den pågående nyhetsrapporteringen på ett ansvarsfullt sätt, eftersom vi i liten grad kan konferera med vår klient om de påståenden som framstår. Som hans advokat kan jag svara på de förhållanden som rör straffärendet, men för förhållanden utanför straffärendet kan jag svårt uttala mig utan att ha rådfrågat klienten”, skriver Brosveet.