Trump anklagar Kina för att ha snuvat honom på valseger mot Biden
USA • Under natten höll Donald Trump ett brandtal där han visade upp en underrättelserapport som sägs visa att Kina hackade amerikanska system under presidentvalet 2020. ”10 miljoner röstdata i 18 stater blev köpta, stulna eller hackade av Kina”, hävdar presidenten.
USA:s president Donald Trump har aldrig accepterat att han förlorade presidentvalet 2020 mot ärkerivalen Joe Biden. Under natten höll presidenten ett tal till nationen där han presenterade en ny teori: Att Kina hackat datasystem för att stoppa honom från att segra i valet.
— Det kommer chocka er. Allt som han kommer att säga kommer att backas av fakta och bevis, sa Karoline Leavitt, Trumps pressekreterare, inför talet.
Trump offentliggjorde en underrättelserapport som påstås bevisa en kinesisk cyberattack. Stora delar av materialet är dock maskat, medan andra delar är offentliggjorda sedan tidigare.
— I kväll tillkännager jag omedelbar publicering av hemligstämplad underrättelseinformation, som avslöjar chockerande sårbarheter i vårt valsystem, dundrade Trump från talarstolen.
— 10 miljoner röstdata i 18 stater blev köpta, stulna eller hackade av Kina.
Flera underrättelseexperter har dock kommenterat att rapporten förvisso bekräftar tidigare bedömningar att kinesisk säkerhetstjänst haft ett intresse av det amerikanska valsystemet. Samtidigt tycks det inte finnas någon information som visar att kinesiska myndigheter försökt påverka utgången av valet.
Alla är dock inte eniga. John Ratcliffe, som utsetts till CIA-chef av Trump, har tidigare sagt att Kina försökte påverka presidentvalet 2020,
— Jag har länge offentligt belyst Kinas skändliga ansträngningar att påverka 2020 års val mot president Trump, vilket framgår av min avvikande mening till den bristfälliga underrättelsegemenskapens bedömning från januari 2021. De dokument som avklassificerats i dag kastar ytterligare ljus över Kinas avsikter, sade Ratcliffe efter Trumps tal.
Syftet med utspelet tycks ha varit att förmå kongressen att stötta ett lagförslag kallat ”Save America Act”. Förslaget innebär att väljare ska behöva uppvisar väljarlegitimation och bevis på medborgarskap för att få rösta – något som man inte behöver i flera delstater.
— Att kräva identifikation och medborgarskap när man röstar, hur svårt är det? Och brevröstningssystemet, det är så korrupt, sa Trump i talet och riktade sig direkt mot Demokraterna,
— Era kandidater är så patetiska att ni inte kan vinna på något annat sätt än att fuska.
Amerikanska tv-kanaler som är starkt kopplade till Demokraterna vägrade sända Trumps tal live,
— Det är, sorgligt nog, för att denna president har en historia av att missleda och i vissa fall föra falska påståenden, sade CNN-nyhetsankaret John King strax innan talet körde igång.
En talesman för Kinas ambassad i Washington kom efter Trumps tal att dementera uppgifterna att man försökt påverka amerikanska val.
— Kina har alltid hållit fast vid principen om icke-inblandning i andra länders interna angelägenheter. USA:s val är en intern amerikansk angelägenhet. Dess utgång bestäms av det amerikanska folkets röster. Kina har aldrig och kommer aldrig blanda sig i USA:s presidentval, sade talesmannen Liu Chang.
Trump har efter talet fått massiv kritik, framförallt från politiska motståndare. Kaliforniens guvernör Gavin Newsom, favorittippad att bli Demokraternas kommande presidentkandidat, beskrev talet som ”en galen kungs svamlande” i ett inlägg på X.
Enligt Newsom handlade talet om årets mellanårsval, där Republikanerna riskerar att förlora sin majoritet i både senaten och representanthuset.
”Innan en enda röst har lagts är han redan i full gång med att lägga grunden för att manipulera detta val och övertyga DIG om att inte lita på resultatet om det inte går hans väg”, skriver Newsom.