IRAN USA:s president Donald Trump säger nu att det kan bli tal om att gå in med marktrupper i Iran. Men bara ”om det blir nödvändigt”, vilket presidenten inte tror.

Under lördagen började USA och Israel bomba Iran och försöka slå ut personer i ledande ställning i landet.

Bland annat bombade Israel en flickskola med 150 döda som följd, men även Ayatolla Khamenei har bekräftats död.

Nu har USA:s president Donald Trump uttalat sig till media angående om huruvida han kommer sätta in marktrupper.

— Jag får inte kalla fötter när det gäller marktrupper – som varje president säger: ”Det kommer inte att finnas några marktrupper.” Jag säger inte det, sade Trump till The New York Post och fortsätter:

— Jag säger ”behövs förmodligen inte” eller ”om de skulle vara nödvändiga”.

Just nu nöjer sig Trump med att attackera från luften, då man ”ligger helt i fas, långt före tidsplan när det gäller ledarskapet”, något man räknat med skulle ta minst fyra veckor.

Enligt Trump har man dödat 49 personer i ledande ställning i Iran.