UNDERSÖKNING I Veckans fråga om ett möjligt amerikanskt angrepp på Grönland uttrycker Nordfronts läsare en tydlig misstro mot Danmarks försvarsvilja. Flest bedömer att Köpenhamn skulle ge efter för Donald Trump redan innan en militär konfrontation uppstår.

I Veckans fråga har Nordfronts läsare fått ta ställning till om Danmark skulle försvara Grönland militärt vid ett amerikanskt angrepp.

Det vanligaste svaret är att Danmark skulle vika sig för Donald Trump redan innan en militär konflikt uppstår, en uppfattning som delas av ungefär 33 procent av de svarande.

Samtidigt tror omkring 19 procent att Danmark inte alls skulle försvara Grönland, medan ytterligare cirka 19 procent bedömer att ett försvar visserligen skulle inledas men snabbt följas av kapitulation.

En mindre andel, runt 17 procent, tror att Danmark faktiskt skulle försvara Grönland militärt, medan ungefär 13 procent anser att ett sådant försvar endast skulle ske om Danmark fick stöd av andra länder.

Sammantaget visar undersökningen på en tydlig skepsis bland Nordfronts läsare kring Danmarks vilja och förmåga att stå emot USA i en skarp militär situation.

Såhär såg Veckans fråga ut:

Frågan om USA kommer att använda militärt våld för att annektera Grönland har blivit en het fråga efter att president Donald Trump sagt att han på ett eller annat sätt kommer att annektera den arktiska ön. Förra veckan frågade Nordfront vilket nästa mål för Trumps militanta globalism blir, och då svarade hela 27 procent just Grönland.

Denna vecka undrar Nordfront om Danmark skulle försvara Grönland militärt ifall det sker att amerikanskt angrepp. Enligt en dansk lag från 1952 måste danska soldater stationerade på kolonin skjuta tillbaka om den invaderas i brist på direkt order om motsatsen, men det är fortsatt oklart vad som skulle hända vid en invasionen av ett allierat Nato-land.

Alternativen är att Danmark sluter någon typ av överenskommelse med USA innan ett angrepp kan ske, eller helt enkelt kapitulerar.

Vad tror du om danskarna? Diskutera gärna i Nordfronts fristående chattgrupp på Telegram.

Skulle Danmark försvara Grönland militärt?

  • Danmark kommer vika sig för Trump innan det kan ske (32,92%, 372 röster)
  • Nej (19,12%, 216 röster)
  • Inledningsvis ja, men sedan en snabb kapitulation (18,58%, 210 röster)
  • Ja (16,81%, 190 röster)
  • Bara om Danmark får hjälp av andra länder (12,57%, 142 röster)
  • Totalt 1130 röster.

Frågan avslutades 2026-01-18. Det går inte längre att rösta.